Türkçe

Ayvalık Belediye Meclisi Yağmaya Hayır

537 kez bakılmış
10 Şubat 2017
15:00
Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri oy birliği ile Cunda ve Ayvalık'ta betonlaşmaya hayır dedi.
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ve Doğal SİT alanlarında mevcut koruma statülerinin değiştirilmesini öngören, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlattıran proje hakkında genişletilmiş İmar Komisyonunun raporu bu gün Ayvalık Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı’nda görüşüldü. Sadece Doğal Sit Alanlarının değerlendirildiği bu oturumda önce teknik bilgilendirilme yapıldı. Sonra bazı meclis üyeleri görüş beyan etti.
 
Toplantı başlamadan önce Ayvalık Tabiat Platformu tarafından hazırlanan değerlendirme raporu tüm meclis üyelerine dağıtarak konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca Sit alanları ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkının korunması talep edildi. Daha sonra söz alan platform temsilcisi ” Yapılaşmaya açılması istenen bu yerler Türkiye’nin en önemli alanlarından birisidir ve gözbebeğimiz gibi korunmalıdır. Ayrıca soruna sadece insan odaklı yaklaşılmamalı, doğanın, kuşların, tohumların, derelerin ve ağaçların hakları da göz önüne alınarak, siyasal parti ayrımı yapılmaksızın tüm partilerin ortak kararıyla koruma kalkanı düşürülmemelidir. Çünkü bu ortak bir sorun ve hepimizin sahip çıkması gereken bir meseledir” dedi, devamla” Bakanlığın doğal sit alanlarının önemli bir bölümünü ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkının önemli bölümünü yapılaşmaya açan önerisine karşı çıkılmalıdır” dedi
 
Ayvalık Belediye Başkanı da “ilke olarak Tabiat Parkı ve diğer önemli sit alanlarının ve Zeytinlik alanlarının ve ormanlık alanların korunmasından yana olduklarını” belitti. 
Daha sonra tüm partiler tarafından hazırlanan ortak metin okundu. Metinde “Bakanlığın önerdiği 1. Derece Doğal Sit Alanlarının kabulüne, Bakanlığın değiştirdiği ve önemli bölümünü yapılaşmaya açtığı Tabiat Parkı ve zeytinlik alanların 1. Derece sit alanı olarak kalmasına, Ormanlık alanların korunmasına” karar verildiği belirtildi. Daha sonra bu ortak metin için oylama yapıldı. Ayvalık Belediyesi Meclis Üyelerin tamamının oy birliği bu metin kabul edildi. Böylece Bakanlığın yapılaşmaya açtığı alanlar için ortak bir karşı tavır alınarak, doğa ve zeytinden yana bir karar çıktı.
Meclis toplantısını çok sayıda Ayvalık Tabiat Platformu üyesi de izledi. Oy birliği kararından sonra salon alkışlarla inledi.
 
Bookmark and Share
 
 
AYVALIK TABİAT PLATFORMU

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün66 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184