Türkçe

Ankara'da kadınlar diktaya karşı yaşam ve özgürlük için buluştu

464 kez bakılmış
29 Kasım 2016
10:43
İlerici Kadınlar Meclisi ve Nar Kadın Dayanışması çağrısıyla Ankara'da 'Şiddete, gericiliğe, diktaya karşı yaşam ve özgürlük için buluşuyoruz' paneli düzenlendi. Panelde KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği başkanı Emrah Kırımsoy, YARSAV'ın Başkan Yardımcısı Defne Bülbül, Türk Tabipler Birliği Yönetim kurulu Üyesi  Hande Arpat, BirGün gazetesi muhabiri Nurcan Gökdemir, ihraç edilen akademisyen Aysun Gezen, İlkadım Mahallesi muhtarı Fecire Yazan ve Dünya Kadın Yürüyüşü'nden Yıldız Temur konuşmacı olarak yer aldı.
 
Panel AKP iktidarında  yaşanan kadın direnişlerini ve cinayetlerini anlatan bir sinevizyon gösterisi ile başladı.
 
'ÖNEMLİ OLAN GÜNDEM ÇOCUK'UN İNSANLARA BIRAKTIĞI TOHUM'
 
İlk konuşmayı 22 Kasım'da kapatılan Gündem Çocuk Derneğinden Emrah Kırımsoy yaptı.
 
Kırımsoy derneğin kapatılmasıyla ilgili olarak doğrudan bir bilginin bulunmadığını belirterek "KHK'larda 'terör örgütü ile ilişkili olunduğu' yazıyor. Ne yaptık ki ilişkilendik? Yapmaya çalıştığımız çocuk hakları ihlallerini gündeme getirmek dışında bir şey değildi. Son dönemde sokağa çıkma yasaklarına maruz kalan çocuklar ile ilgili bir raporlama yapmaya çalışmıştık" dedi.
 
Biz hep çocuklar için iyi bir dünyanın hepimiz için iyi bir dünya olduğunu düşünerek yola çıktık diyen Kırımsoy, "Yürütmeyi durdurma ile ilgili uğraşlarımız sürüyor. Önemli olan Gündem Çocuk'un insanlara bıraktığı tohum aslında" diye konuştu.
 
'SİYASİ İKTİDAR ÇOK UZUN SÜREDİR HİÇBİR KONUDA GERİ ADIM ATMIYORDU, O ADIMI BU KADINLAR ATTIRDI'
 
Panelde söz alan Defne Bülbül ise tecavüz yasasına karşı kadınlardan gelen direnişe değinerek,
 
"Bu siyasi iktidar çok uzun süredir hiçbir konuda geri adım atmıyordu. O adımı bu kadınlar attırdı.17 Kasım gecesi o saçma sapan, 12 yaşındaki çocukların evlenebileceğini iddia eden tasarı, evlendikleri takdirde sanık hakkında cezanın ertelenmesine ve bir şekilde affa izne verebilecek yasa tasarısını ortaya attılar ve çok ciddi bir direniş geldi.Türkiye'nin her yerinden direniş geldi, Ankara, İzmir, İstanbul, Hopa... kadınlar sokağa çıktılar ve izin vermiyoruz dediler. Ben bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Laiklik mücadelesinde hayata dair mücadelemizde çok önemli bir noktayı yakaladı kadınlar" ifadelerini kullandı.
 
'HAKİMLERİN KAFASINA VURA VURA 'HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ ÖYLE UYGULAYAMAZSIN' DEDİK'
 
Bülbül şöyle devam etti:
 
"Dediler ki 'çocuklarınızı evlendireceğiz, çocuk tecavüzlerini meşrulaştıracağız' biz de 'hayır' dedik ve geri çekmek zorunda kaldılar. Bu bizim için çok önemli. Biz hakimlerin kafasına vura vura hukuku nasıl uygulamaları gerektiğini öğrettik. 'Haksız tahrik indirimi öyle uygulanmaz' dedik. 'Sen indirim yapamazsın' dedik. Şimdi o hakimler ceplerinde taşıdıkları 62. madde 'yakışıklılık indirimini' herkese savuramıyorlar, artık düşünüyorlar. Çünkü bizim kadınlarımız o duruşma salonunun önünde bas bas bağırıyorlar 'haksız tahrik indirimi yapmayacaksın' diyorlar."
 
'TÜRKİYE'DE KAMU HASTANELERİNİN NEREDEYSE TAMAMINDA İSTEĞE BAĞLI KÜRTAJ YAPILAMIYOR '
 
Dr.Hande Arpat ise sağlık alanında artan gericiliğin kadınlar üzerindeki etkilerinden bahsetti.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre Türkiye'nin Kadınların Yaşam Kaliteleri ve Sağlık Durumları sıralamasında 65. sırada olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Arpat, "Üreme sağlığı ve aile planlaması bağlamında AKP iktidarında çok ciddi bir mücadele var. Mor Çatı Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre, bugün Türkiye'de kamu hastanelerinin neredeyse  tamamında, özel hastanelerin bir kısmında isteğe bağlı kürtaj yapılamıyor. En az bin TL paranız varsa ve istemeden gebe kaldıysanız bir özel hastanede gebeliği sonlandırabilirsiniz. Ama bu Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde geçerli, bin TL'niz olsun Yozgat'ta yine yapamıyorsunuz" diye konuştu.
 
Arpat Şöyle devam etti:
 
Türkiye Aile Planlaması Vakfı'nın bir toplantısında son verileri dinledik. İstanbul'da sağlık hizmet sunucuları ile mülakatlar yapılmış. Üreme sağlığının, aile planlamasının ne olduğunu bilmeyen İstanbul'da dahi hekimler var. Bu ciddi bir sistem sorunu. AKP iktidarı ile birlikte tıp eğitimi başta olmak üzere gericileşme tavan yapmış durumda.
 
Bugün aile sağlığı merkezlerine kondom gelmiyor, normalde ücretsiz dağıtılması gereken aile planlaması yöntemleridir bunlar. Bütün dünyada karanlık çağından geçiyoruz aslında. Tüm dünyada kadın sağlığı etkileniyor.
 
Erkek şiddetine dair şöyle bir örnek vermek gerekirse, Dünya Sağlık Örgütü her 3 kadından birinin ömrü boyunca psikolojik, fiziksel ve ekonomik şiddete uğrayacağını ya da uğradığını söylüyor.
 
Panel Grup Nevajin'in müzik dinletisi ile son buldu.
 
Bookmark and Share
 
 
İleri haber   29 kasım 2016 

23/09/2019 Gün Ortalama:281  Bugün73 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.226.234.20