Türkçe

‘Teslim Olmayacağız’ Sesi Kartal'da Yükseldi!

668 kez bakılmış
20 Kasım 2016
17:05
Kartal'daki ‘Teslim Olmayacağız’ mitingi 20 binin üzerinde yurttaşın katılımı ile saygı duruşunun ardından başladı. Mitingde İstanbul Emek ve Demokrasi Güçlerinin metni Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Gezi Şehitleri Platformu sahneye çıkarak mitingi selamladı.
 
 
HDP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş konuşmasına, "Tutuklanan vekillerimiz şu anda rehindir. Hepsinin kalbi burada atıyor. Hepsinin selamlarını getirdim sizlere diyerek başladığı konuşmasına HDP TBMM'de daha etkin bir çalışma yapma kararı almıştır dedi ve "Soma'da olduğu gibi Şirvan'da da sermayenin kar hırsı işçileri ölüme götürdü. Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı diliyorum." dedi.
 
HAZİRAN adına konuşmayı Erkan Baş yaptı. Erkan Baş'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:
 
"Hepiniz biliyorsunuz, günlerdir saray etrafına kümelenmiş, ondan beslenen sözde basın yayın organları ve saray yalakası kimi kalemşörler mitingimizi karalamak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. İktidarlarını sürdürmenin tek yolunun bizi birbirimize düşürmek, bizleri bölmek, parçalamak olduğunu biliyorlar. Bugün bu alanda toplanan iradenin kırılmasını istiyorlardı.Her şeyden önce bu oyuna gelmeyip bu alanda toplanan tüm yurttaşlarımızı yürekten kutlamak ve selamlamak istiyorum.
 
"CEMAATLE VE ONLARA NE İSTEDİLERSE VERENLERLE BİZ MÜCADELE ETTİK, BİZ HAKLI ÇIKTIK"
 
Bunların arkadaşlıkları, dostlukları, kavgaları hep yalan! Daha düne kadar canciğer kuzu sarmasıyken, 3 günde birbirlerine düşman olan, hayatta gerçekten taptıkları tek şey, mal-mülk-makam olanlardan söz ediyor. Bunlar çıkarları ortaklaştığında yan yana durup, çıkarları çatıştığında birbirlerine ellerinden gelen her şeyi yaparlar. En çok söyledikleri lafta kandırıldık olur. Kandırıldık, kandırıldık diyorlar ama hep beraber halkı kandırıyorlar…
Bundan 4 ay önce, daha önce AKP’nin en büyük ortağı olan, hayatın her alanında işbirliği yapan hain bir çetenin, adını o zaman Gülen Cemaati, bugün FETÖ denilen bir gerici tarikatın yönlendirmesinde bir darbe girişimi yaşadı. Bugün bu alanda toplananlar istisnasız tamamı, geride kalan 15 yılda her gün ama her gün bu gerici çeteyle ve onlara “ne istedilerse veren” iktidarla mücadele ederek geçirdik. Bizler, hepimiz, bu gerici çetenin-cemaatin karşısında mücadele ettiğimiz için de bugün iktidar koltuğunda oturanlar tarafından düşman ilan edilmiş insanlarınız… Yine biz haklı çıktık.
 
"OHAL VE KHK İLE ÜLKEYİ YÖNETECEKLERİNİ SANIYORLAR"
 
15 Temmuz gecesi bu alçak darbe girişimini lanetlerken bir şey daha söyledik. Bu darbe girişimini bahane ederek, daha düne kadar bu çeteyle her alanda ortaklık yapan iktidarın 16 Temmuz sabah saatleri itibariyle bu kez başka tarikatları, başka cemaatleri kullanarak aynı planı iktidar gücüyle devreye sokabileceğine işaret ettik. Önce sokaklara salınan müritleriyle bizleri teslim almaya çalıştılar, yetmeyince OHAL ilan ettiler ve bugün KHK’lar ile her istediklerini yapabileceklerini sanıyorlar. Geride kalan 4 ay boyunca, tıpkı 15 yıl boyunca FETÖ eliyle yapılanların, yapılmak istendiğini gördüğümüz için buradayız. Dün nasıl Fethullah çetesine, onların komplolarına her tür alçaklığına karşı halkımıza gerçekleri anlattıysak, bugün de bedeli ne olursa olsun AKP iktidarının gerçek yüzünü anlatmaya ve aynı inatla, aynı kararlılıkla karşı durmaya devam edeceğiz.
 
"TÜRKİYE DİN KURALLARINA GÖRE YÖNETİLEN BİR ÜLKE OLMAYACAK"
 
Ülkemizin bir karanlıktan geçtiğine, gerici faşist güçler tarafından ele geçirildiğini ve bu karanlık sürece ancak ve ancak emekçi halkımızın son verebileceğiniz söylüyoruz.Cumhuriyet'in ilerici kazanımlarının tümüne karşı iktidar eliyle sürdürülen yıkım politikalarının karşısında duruyoruz. Türkiye’nin yobazların karanlığına teslim edilemeyeceğini, laikliğin ekmek kadar su kadar değerli olduğunu söylüyoruz. Türkiye, tarikatların, cemaatlerin din kurallarına göre yönettiği bir ülke olmayacak diyoruz. Ülkenin yarısı kan gölüne çevrilmiş, Kürt halkı üzerinde baskı, terör ve şiddet devam ederken ülkenin Batı’sında tek bir insan özgür olamaz, mutlu olamaz diyoruz. Diyarbakır, Şırnak kan gölüne dönerken İstanbul’da İzmir’de insan gibi yaşayamayız diyoruz. Bu ülkenin gencecik evlatlarının sadece iktidarın çıkarlarını korumak için içeride veya dışarıda savaş piyonu olarak görülmesine isyan ediyoruz. Bu ülkenin gençleri savaşmak zorunda kalmasın barış içinde özgürce-kardeşçe yaşasın diye mücadele ediyoruz. Kadınların ikinci sınıf yurttaşlar olarak görülmesine, gençlerin ucuz ve nitelikli köleler haline getirilmesine, geleceklerinin çalınmasına izin vermeyeceğiz diyoruz. Doğanın üç beş kuruş daha fazla kazanmak için katledilmesine, bu ülkenin ağaçlarının-derelerinin para babalarına peşkeş çekilmesine izin vermemek için örgütleniyoruz.
 
"KURTULUŞ İÇİN TEK YOL VAR: YOKSUL AMA ONURLU İNSANLAR YÖNETİME EL KOYACAK"
 
Gün bugündür, biz bugün baskıyla, şiddetle, zorla teslim alınamadığı için katledilen, temsilcileri cezaevlerine atılan Kürdün sesini duymak zorundayız. Gün bugündür, laiklik için, Cumhuriyet için sokaklara dökülen milyonların sesini duymak, sadece düşüncelerini ifade ettiği için gözaltına alınanların, tutuklananların sesini güçlendirmek zorundayız. Çocuk yaşında saldırısına uğradığı sapıkla evlendirilmek istenen kız çocuklarının sesi, çığlığı olmak zorundayız.
 
Artık evimizde birilerinin gelip bizi kurtarmasını bekleyecek gün değildir. Artık Türkiye’nin tek bir kurtuluşu vardır. Bu tek yol, emekçi halkın, yoksul ama onurlu insanların yönetime el koymasıdır.
 
Barış isteyen, kardeşlik isteyen, özgürlük isteyen, eşitlik isteyen, adalet isteyen, laiklik isteyen ve Erdoğan’a biat etmeyeceğiz diyen herkes bizim yol arkadaşımızdır.
 
Türkiye halklarına sesleniyoruz; İşçiler, emekçiler, yurttaşlar, Erdoğan’a kul köle olmak zorunda değiliz. İnsan daha az yaşayabilir, biz ne kadar yaşarız bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var, onursuzca, teslim olarak bir yıl yaşamaktansa onurlu bir dakika yaşamayı tercih ediyoruz. 
 
"CUMHURİYET'İ YIKTIRMAMAK, ERDOĞAN'I PADİŞAH YAPTIRMAMAK BOYNUMUZUN BORCU"
 
Bu mitingin iki temel mesajı vardır. Birincisi iktidar ama onu siz söyleyin.Kardeşler sizlere soruyorum, bu gerici-faşist iktidara teslim olacak mıyız? Padişah özentilerine, hilafet özlemcilerine, diktatörlük heveslilerine teslim olacak mıyız? Bugun burada toplanan teslim olmayanlar açık bir sekilde gösterdik ki; Hırsız, katil ve tecavüzcü iktidar… Vursa da kırsa da bombalar da patlatsa hapislere de atsa bu halk ona boyun eğmeyecek ve asla teslim olmayacak. Bunu artık iktidar kafasına yazmalıdır bizi teslim alamayacaksınız!
 
İkinci mesaj halkımızadır. Bugün burada artık korku duvarı aşılmıştır. Artık ileriye doğru hamle zamanıdır. Burada büyük bir ilk adım atıyoruz uzun bir yürüyüş başlatıyoruz.İlk hedef her ne pahasına olursa olsun Meclis'teki tecavüz yasasını geçirtmemektir. Çocuklarımızı onların sapık emellerine alet ettirtmeyeceğiz.
Adı ister başkanlık ister partili Cumhurbaşkanlığı olsun Recep Tayyip Erdogan'ı Padişah yaptırmamak, Cumhuriyet'i yıktırmamak boynumuzun borcudur."
 
Bookmark and Share
 
 
20 Kasım 2016

PDF indir

 

 

issuu Dergi

30/05/2020 Gün Ortalama:1792  Bugün168 ziyaret var  Sitede 8 Kişi var  IP:3.231.220.225