Türkçe

Söylenmeyi Bir Kenara Bırakalım

479 kez bakılmış
12 Ekim 2016
21:26

Örgütlenmiş, yerleşik birikimli bir kent “toplumu” olmayı beceremeyen toplumlar çoğunlukla söylemez; söylenirler... Bu çok yönlü söylenmelere ülkemizin dört bir yanında rastlamak mümkün. Bir başka biçimde söylersek; toplumumuzun bu tür söylenmeye dayalı yaşam tarzları, halkımızın büyük bir çoğunluğu tarafından “kültürümüzün” bir parçası olarak algılanmakta ve yaşanmaktadır.

 

Görünen o ki; bölgemizde de insanlarımızın önemlice bir bölümü, sorunları çözmek için fikir üretmek yerine söylenmeyi ya da oturup beklemeyi tercih eder olmuşlar... Ne de olsa söylenmek ve şikayet etmek kolay ... İş dönüp dolaşıp “bir şeyler” yapmaya gelince, büyük bir çoğunluk yan çiziyor. Yakınanlar; yapılan hiçbir olumlu işe omuz vermedikleri gibi, burun kıvırıp kaş oynatıp, dudak bükerek “laf ebeliği” yapmaktan da hiç geri kalmıyorlar.

Bugün Ülkemizde "faşizm koşulları" yaşanıyor. Bölgemizdeki bütün dinamiklere ve Hazirancılara seslenmek istiyorum: Uzunca bir süredir hazırlık yaptığımız mekanımızı açtık. Bu mekan bütün Haziran dostlarına açıktır. Gelin biz; ülkemizin sorunları karşısında fikir beyan eden konuşan tartışan ve çözüm önerileri geliştiren insanlarla öznelerle buluşmanın kanallarını zorlayan, toplumsallaşmak ve çoğalarak bir direnç oluşturmak diye derdi olanlara emek verelim. Ali, Veli, Fatma ile uğraşanları, bir kenara koyalım gençleri işin içine katarak yolumuza devam edelim...

 

Bu kısa yazıyı şöyle bitirmek istiyorum: Halkın, emekçi sınıfların yüzünü sol'a dönmesini sağlama işlemi, uzun ve yorucu bir mücadele demektir. Eskiler, “bütün yollar Roma'ya çıkar” derdi. Biz de haklı olarak bütün yollar sosyalizme çıkar diyelim ve Haziran'ın Paşabahçe'de açtığı mücadele başlıkları üzerinden yürüteceği siyasi mücadeleye omuz verelim. Haziran Hareketi'ni bölgemizde görünür kılalım. Sızlanmayı, sürekli sorun yaratmayı bir kenara hatta çöpe atarak Haziran'ın ve sosyalizmin başarısı için emekçi halkımızı; direnmeye, yerelliklerde kök salmaya çağıralım ve genç insanlara ulaşarak yerelliklerde örgütlü direnç odakları yaratmanın yolunu açabilmek için bir araya gelelim.

 

Gelin bölgenin siyasi gündeminde birlik olalım. Eşitlik ve özgürlükten, barış ve kardeşlikten, bağımsızlık ve laiklikten yana tüm emekçi halkımızı - ilerici devrimci güçler olarak, ülkemizi ve bölgemizi gerici AKP iktidarına bırakmayalım. Bu saltanat inşasına geçit vermeyelim.

Bookmark and Share
 

İsmail Özkan

13 Ekim 2016

22/05/2019 Gün Ortalama:291  Bugün90 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.234.227.202