Türkçe

Sosyalizme adanmış hayat: Behice Boran

463 kez bakılmış
10 Ekim 2016
11:11
Türkiye İşçi Partisi'nde milletvekilliği ve genel başkanlık görevlerinde bulunmuş, Türkiye'nin ilk kadın siyasi parti genel başkanı Behice Boran'ın aramızdan ayrılışının 29. yıl dönümü. "Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır" sözüyle hafızalara yer edinen Boran, sosyalizm mücadelesine adanmış hayatıyla da örnek olmaya devam ediyor.
 
"Kişiler hakkında nasıl mı karar vereceksin? Hayatlarına bakarak. Bir insan, yaşadığı hayatın insanıdır. Doğru bulduğumuz fikirleri öyle benimsemiş, öyle içimize sindirmiş olmalıyız ki, bunlar davranışlarımızı biz farkında olmadan dahi etkilemeli, tayin etmeli, yönetmelidir. İnsan nihayet ne kadar sosyalist olmaya devam etse de, bir gün bedeni bu fani dünyaya veda eder, ama işçi sınıfı partileri, işçi sınıfı var oldukça devam eder, gider. Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır."
Behice Boran
 
1910 yılının 1 Mayıs'ında Bursa'da dünyaya gelen Behice Boran ilkokulu Bursa'da okuduktan sonra İstanbul'a gelir. Ortaokul ve liseyi Amerikan Kız Koleji'nde (Robert Koleji) birincilikle bitiren ilk Türk kız öğrenci olur. Sonrasında Michigan Üniversitesi’nde sosyoloji doktorasını tamamlar ve 1939 yılında Türkiye'ye dönerek DTCF sosyoloji bölümüne dekan olarak atanır. Aynı dönemde Behice Boran "Yurt ve Dünya" ve "Adımlar" dergilerinde yayıncılık faaliyetleri yürütür.
 
TÜRKİYE'NİN İLK KADIN SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANI
 
1950 yılında kurucusu ve başkanı olduğu Barışseverler Cemiyeti, Menderes hükümetinin Kore'ye asker göndermesini kınayan bir bildiri yayımlayınca 15 ay hapis cezası alır. 1962'de Türkiye İşçi Partisi'ne üye olur.  1965 seçimlerinde Urfa'dan milletvekili seçilen Boran, 1970 yılındaki parti kurultayında TİP Genel Başkanı olur. 12 Mart 1971 darbesi ile TİP kapatılırken Behice Boran da tutuklanır. 15 yıl hapis cezası alan Boran 1974 yılında ilan edilen genel aftan yararlanarak serbest kalır ve 1975'te tekrar kurulan TİP'in genel başkanı seçilir.
 
"SOSYALİST DOĞULMAZ, SOSYALİST YAŞANIR"
 
12 Eylül 1980 darbesini ardından ev hapsine çarptırılan ve bir süre sonra yurtdışına kaçan Boran, Haziran 1981′de yapılan yurda geri dön çağrısına uymadığı gerekçesi ile vatandaşlıktan atılır. Memleketten uzakta da mücadelenin içinde olan Behice Boran 1987′ de TKP ve TİP ‘in birleşerek kurduğu Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin kurulmasında sağlık durumunun kötülüğüne rağmen çalışır ve partinin ilk genel başkanı olur. Birleşmenin ardından 2 gün sonra, 77 yaşında, Belçika'da hayata veda eden Behice Boran, "Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır" sözüne uygun olarak ardında sosyalizme adanmış bir hayat bıraktı. 
 
İleri Haber  10- Ekim 2016
 
Bookmark and Share
 

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün66 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184