Türkçe

Tarihi Bina Zehir Saçıyor

549 kez bakılmış
25 Mayıs 2016
23:44
Yıkılıp yerine otel yapılacağı iddialarının doruğa çıktığı tarihi Paşabahçe Şişecam Fabrikası’nın uzun süredir bekleyen ve paslanan metal yapısı zehir saçıyor.
Bir çok ulusal TV ve gazetede haber konusu olan tarihi binanın yıkılıp yerine otel yapılacağı söylentilerinin yanı sıra uzun süredir bekleyen ve paslanan metal yapısının insan sağlığını tehdit etti konuşuluyor.
 
Bu konu ile ilgili CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın 15 Ağustos 2014 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na vermiş olduğu yazılı önergede enteresan sorularla karşılaştık;
İstanbul İli Beykoz İlçesinde 3 büyük fabrika kapatıldıktan sonra, kamuoyunda bu alanlarla ilgili iyi yatırımların gerçekleştirileceği algısı oluşturulmuş ve fakat bugüne kadar herhangi bir yatırım yapılmamış, bu alanlar değerlendirilmemiştir. Kapatılan fabrikaların ardında insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen pas tutmuş demir yığınları kalmıştır. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başlayan paslı demirlere istinaden aşağıdaki sorularımın cevaplanması gereği hâsıl olmuştur.
 
1-Uzun süredir çalışmayan ve açık alanda bulunan paslı demirlerin, yağmur ve rüzgar etkisi ile suya ve toprağa karıştığı iddiası doğru mudur?
 
2-Paslı demirlerin suya ve toprağa karışması sebebiyle rahatsızlanarak hastaneye başvuran vatandaşlarımız var mıdır? 
 
3-Kapatılan fabrikalardan geriye kalan paslı demirlerin insan hayatına olumsuz etkilerde bulunmasını engellemek adına bir önlem alınmış mıdır? Önlem alınmadı ise insan sağlığını tehlikeye atmanın nasıl bir gerekçesi vardır?
 
4-Beykoz’da paslı demirlerin suya ve toprağa karıştığı iddiası doğru ise, bu durumun sorumlusu(sorumluları) kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış veya başlatılacak mıdır?
 
5-Bahse konu paslı demirlerin hala kaldırılmamış olmasının sebebi nedir? Yaklaşık 90 yıllık bu demirler ne için orada tutulmaktadır?
 
6-Bu paslı demirlerin ve fabrika kalıntılarının kaldırılması için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur veya böyle bir girişim planı yapılmakta mıdır?
 
7-Beykoz’da paslı demirlerin suya ve toprağa karıştığı doğru ise, suyun ve toprağın arıtılması ve dezenfekte edilmesi işlemleri başlatılmış mıdır? Beykoz’da yaşayan vatandaşlar durumdan haberdar edilmiş midir? 
 
Yıkım işlemi sırasında sık sık siyah ve yoğun bir dumanın fabrikadan yükseldiği ve çevreyi etkilediği gözlerden kaçmazken, bölge insanının durumdan son derece rahatsız olduğu tespit edildi.
 
Veli Gümüş
 
Post Beykoz
Bookmark and Share
 

26/05/2019 Gün Ortalama:296  Bugün64 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:18.234.88.196