Türkçe

'Birleşik Mücadeleyle Ülkemizi Bu İktidardan Kurtaracağız'

668 kez bakılmış
9 Mayıs 2016
00:11
Birleşik Haziran Hareketi tarafından "Birlikte Başarabiliriz" başlığıyla Kartal Stadyumu'nda düzenlenen etkinlikte, Türkiye Yürütmesi üyesi Erkan Baş bir konuşma yaptı. Baş, "Bu ülkenin emekçilerini, devrimcilerini Birleşik Mücadelenin parçası haline getireceğiz ve ülkemizi bu iktidardan kurtaracağız" dedi.
 
Erkan Baş'ın konuşmasının tamamını okurlarımızla paylaşıyoruz:
 
"Sevgili kardeşlerim,
Çok güzel bir bahar günündeyiz, bugün anneler günü! Elbette tüm annelerin ama en önce bu alçak iktidar tarafından çocukları ellerinden alınan, artık hepimizin annesi olan analarımızın anneler gününü yürekten kutluyorum. 
Sevgili kardeşler, 
Birleşik Haziran Hareketi bu ülkenin büyük bir çoğunluğunu oluşturan, mevcut iktidar tarafından yok sayılan milyonların sesini-gücünü birleştirmek ve bu güçle ülkemizin sürüklendiği karanlıktan kurtuluşu için kuruldu.
İzninizle ilk önce yok sayılan o milyonlara bir selam göndermek istiyorum.
Bu ülkenin tüm onurlu insanlarına MERHABA, 
Gezi'nin barikatlarıyla ülkede karanlığı yıkan gençlere MERHABA, 
gerici iktidarı kahkahalarıyla boğacak kadınlara MERHABA, 
MERHABA askeri ücretle yaşamaya çalışan işçi kardeşlerime, 
MERHABA çöpten ekmek toplayan çocuklar, 
MERHABA merdiven altı atölyede sendikasız-sigortasız çalışan kardeşler, 
MERHABA naylon çadırlarda yaşamak zorunda bırakılan tüm yoksullara, şeriatçı baskıya karşı direnen Alevi yurttaşlarımıza, eşitlik için, özgürlük için, kardeşlik için iktidara karşı direnen, köyleri yakılan, köyü yakılınca geldiği kentte evi bombalanan yoksul Kürt halkına yürekten MERHABA!
Hepinizi Birleşik Haziran Hareketi adına saygıyla, sevgiyle selamlıyoruz.
 
KORKMAYIN, YILMAYIN
 
Bir tarafta ABD’nin, tarikatların, cemaatlerin, Ensar Vakfı’nın yetiştirdiği tacizciler, tecavüzcüler varsa, hırsızlar katiller varsa, bu tarafta devrimci hareketimizin tarihsel birikimiyle yetişmiş, Gezi barikatlarında kardeşleşmiş Haziran çocukları var!
Bugün burada toplandık çünkü bu karanlık gidişe artık tahammülümüz kalmadı. Burada toplandık çünkü çoktan sonu gelmiş bu iktidardan derhal kurtulmak istiyoruz. En önemlisi Türkiye halkının buna gücü olduğuna inanıyoruz.
BHH adına tüm kardeşlerimize sesleniyoruz: Kardeşler korkmayın, yılmayın!
Kardeşler, Türkiye büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Devleti ele geçirmiş olmanın verdiği güçle, her türlü zoru, zorbalığı, baskıyı ve şiddeti kullanarak bizleri teslim almak istiyorlar. Bakın daha iki gün önce… Hedef gösterdikleri bir gazeteci hepimizin gözleri önünde bir tetikçinin silahlı saldırısına maruz kaldı.
Türkiye büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor, artık önümüzde üç seçenek yok! Ya çetelerin, tetikçilerin, katillerin ve onların hamiliğini yapanların yönettiği bir ülke olacak ya da bizler bu iktidara son vereceğiz!
İtiraf etmek gerekir ki, biz, başkanlık tartışması yapıldığında Türkiye’de otopark mafyasının başkanı kim olacak tartışması yapıldığını anlamamıştık. Hoşuna gitmeyen haberler yaptığı için otopark mafyası gibi gazeteci kurşunlatanların başkan olmak istediği bir ülkede yaşıyoruz.
Her şeyden önce tek bir kişi bile kalsak her ne olursa olsun bu iktidara karşı kavga etmeye devam edeceğimizi göstermemiz lazım. Ancak biliyoruz ki tek değiliz. Tam tersine biz milyonlarız, o saraydaki ise yapayalnız.
Kardeşler biz devrimciyiz, onlar gibi takiyeci değiliz! Nabza göre şerbet vermeyiz. Neye inanıyorsak, neyi doğru biliyorsak tek başımıza da kalsak onu savunuruz. Biz idam sehpasında, cellatlarının gözünün içine baka baka sloganlarını haykıran Denizlerin yoldaşlarıyız.
Bakın son günlerde nasıl birbirlerini yediklerini hep birlikte izliyoruz. Hatırlayın, bunların nasıl can ciğer kuzu sarması olduğunu hatırlayın. Bunların dostluğu arkadaşlığı böyledir. Halk sokağa indiği andan itibaren birbirlerini nasıl sattıklarını yaşayarak gördük. Abdullah Gül…, Bülent Arınç…, birden şeytan ilan edilen Fethullah Gülen…, büyük dış politika uzmanı Ahmet Davutoğlu… Bunların hepsi Tayyip Efendi Hazretleri ile birlikte ülkenin bu hale getirilmesinde el birliği etmemişler miydi?
HEPİNİZ ORADAYDINIZ!
Sonra demedi demesinler…!
 
'LAİKLİĞİN TEMİNATI EMEKÇİLERDİR'
 
Mesela TBMM başkanı İsmail Kahraman’a sesleniyoruz; Bak İsmail, öyle arkadan gazı veriyorlar, çıkıyorsun Anayasa’da laiklik olmamalı diye boş boş konuşuyorsun, sonra bu halk ayağa kalkar da bu lafı sana yedirir!
Türkiye’nin büyük bir hesaplaşmaya doğru gittiğini söylemiştik. Bu hesaplaşmanın en önemli başlıkların birisi laiklik olacak. Buradan açıkça ilan etmek istiyoruz. Bu ülkede laikliğin teminatı emekçilerdir, devrimcilerdir. Bu ülke ya Ensarcıların, IŞİD çetelerinin yönettiği bir ülke olacak ya da özgürlüğün, laikliğin bayrağının dalgalandığı bir Cumhuriyet olacak!
Türkiye’yi yaşanmaz bir ülke haline getirenlere meydan okuyoruz, hodri meydan diyoruz!
Daha geçen hafta tüm bu baskıya, şiddete, tehditlere rağmen on binlerle 1 Mayıs alanlarındaydık, bugün tüm bu yaşananlardan ve yaşatanlardan tiksindiğimiz için, ülkemizin bu hale getirilmesinden utandığımız için buradayız.
Tarikatları, cemaatleri, tecavüzcüleri ülkenin başına musallat ettiniz. Savaşı, bombaları, silahları iktidar aracı haline getirdiniz.
Zalim iktidara sesleniyoruz. Hayatları boyunca hep mağdur edebiyatı yapıp ağlaşan, sürekli takiye yapan, bir kez bile mertçe ortaya çıkıp dürüstçe konuşamayan, binlerce koruma olmadan helaya gidemeyen, kendi en yakınlarına bile kazık atmaktan başka bir şey bilmeyen iktidara sesleniyoruz.
Açlıktan ölen bebekler adına sesleniyoruz, Gezi’de öldürülen gencecik kardeşlerimiz adına sesleniyoruz, 15 yıllık iktidarınızda öldürdüğünüz 1500 işçi adına sesleniyoruz. Sizin şiddetinizin, gericiliğinizin öldürdüğü kadınlar adına sesleniyoruz. Bu ülkeyi size teslim etmeyeceğiz. Bu ülkeyi patronlar için ucuz emek cennetine, işçileri için taşeron cumhuriyete dönüştüremeyeceksiniz.
 
BİRLEŞİK MÜCADELE HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR
 
Eeey Tayyip Erdoğan sana sesleniyoruz; Sen mi bu ülkeyi teslim alacaksın? O çok sevdiğin Osmanlı’yı tarihe gömen, Abdülhamit’e Trakya dağlarından “Bre zalim deyyus” diye seslenen ve o zorba padişahı kulağından çektiği gibi tahtından indiren Resneli Niyazileri unutma!
Birlikte başarabiliriz dedik. Bundan üç yıl önce Gezi Parkı’nda başlattığımız büyük direniş öncesinde bu söylediklerimiz hepimize hayal gibi görünüyordu. Sonra hayalden daha güzel günleri hep beraber yaşadık. Evet başaramadık, ülkemizi yönetme hakkını gasp eden çeteyi henüz iktidardan indiremedik. İşte BHH bunun için var.
Geziden çıkardığımız derslerden en önemlisi bu ülkenin emekçilerinin, yoksullarının, halkının örgütlenmesi gerektiğiydi. BHH bu eksiği kapatmak için yola çıktı.
Buradan BHH adına Türkiye’nin tüm ilerici insanlarına, tüm devrimci kişilerine, gruplarına, örgütlerine açık bir çağrı yaparak sözlerimi sonlandırmak istiyorum. Gelin hep birlikte duralım! Tüm BHH militanları adına sesleniyorum.
Bugün bu tarihsel görev Türkiye’nin tüm devrimcilerinin omuzlarındadır. Emekçi halkın Birleşik Mücadelesini örgütlemek hepimizin ortak sorumluluğudur. Hep birlikte cesaretle, bu gerici iktidarın karşısında halkın devrimci eylemini örgütlemek üzere bir adım ileri çıkma zamanıdır. Bu cesaret, bir avuç insanla ülkemizi işgalden kurtarmak için ileri çıkan Mustafa Suphilerin cesaretidir. Bu cesaret, bu ülkenin evlatları Kore’de ABD için öldürülmesin diye ileri çıkan sosyalizm bayrağını ülkenin dört bir yanında dalgalandıran Behice Boranların cesaretidir. 15-16 Haziran 1970’te sokaklara dökülen on binlerce işçinin, diyeceğini deyip idam sehpasına tekmeyi vuran Denizlerin, Kızıldere’de Mahirlerin, ser verip sır vermeyen İboların cesaretidir.
12 Eylül zindanlarında teslim olmaktansa kendini ateşe verenler, 17 yaşında idam sehpasına götürülürken “Devrimci olduğum, mücadeleye katıldığım için onur duyuyorum!” diyen Erdal Erenler bu cesaretten doğmuştur. Gezi barikatlarında, henüz çocuk yaşlarında elden ele neşe taşıyan, tüm ülkeyi direnişleriyle güzelleştiren genç kardeşlerimizin cesaretidir.
Şimdi hep birlikte bu cesaretle kuşanacağız. Bu ülkenin emekçilerini, devrimcilerini Birleşik Mücadelenin parçası haline getireceğiz ve ülkemizi bu iktidardan kurtaracağız!
 
İleri Haber 8 Mayıs 2016 
Bookmark and Share

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün66 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:3.87.147.184