Türkçe

Burunbahçe Bizimdir

945 kez bakılmış
27 Mart 2016
23:18

Beykoz Kent Dayanışması, Burunbahçe'ye İspark butonlarının konulmasını ve parka girişlerin ücretli olmasını protesto etti. 5 Mart 2016 tarihinde ilk eylem, Beykoz Kent Dayanışması Platformu tarafından başlatıldı. “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde, Paşabahçe Meydanı'nda toplanan yaklaşık 300 kişi trafiği tek taraflı kapatarak Burunbahçe' ye kadar yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı. Platform sözcüsü, “İSPARK Burunbahçe' den çekilme kararı almıştır” dedi ve eyleme son verildi.

 

Bu eylem sonucunda İspark butonları üç gün kaldırıldı. Ancak, İspark bu üç günün sonunda Burunbahçe'yi işgal etmeyi sürdürdü. Platform yeniden bir araya gelerek bir durum değerlendirmesi yaptı. Beykoz Halkevi' inde bir araya gelen bileşenler, Burunbahçe'de ranta izin verilmeyeceğinin altını bir kez daha çizerek yeni bir eylem kararı aldı. “Halkın parkı İSPARK olamaz” sloganı esas alınarak, 27 Mart 2016 Pazar günü saat 12.00 de, ikinci kez Paşabahçe'den Burunbahçe'ye yürüyüş kararı alındı.

 

Beykoz Kent Dayanışması, Beykoz Halkevi, Beykoz Birleşik Haziran Hareketi'nin koordine ettiği eylem saat 12.00 de Paşabahçe Meydanı'ndan başladı. Protesto eylemine, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, CHP Beykoz Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç, CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör, ve sosyalist özneler destek verdi.

Platform adına yapılan basın açıklamasının ardından, İspark’ın butonlarının bir an önce sökmesi istendi ve Platform üyeleri, İspark’ın alanı terk etmesi için imza kampanyası başlattı. Protesto eyleminde katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal ise birer konuşma yaptılar.

 

Mahmut Tanal, ‘’Bu tür alanların tamamından, yeşilden, sahilden ve açık havadan tüm yurttaşlarımız ücretsiz bir şekilde yaralanabilmelidir. İspark’ın buraya paralı giriş butonu koyması yasalara aykırıdır. Biz, bu uygulamayı yargıya taşıyacağız ve halkın bu alandan ücretsiz yararlanmasını sağlayacağız.’’ dedi.

Basın açıklamasının ardından, açılan imza kampanyasına katılan halka, CHP İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal' da destek verdi. Eylem sloganlar ve alkışlarla son buldu.

27 Mart 2016

Bookmark and Share

 

18/04/2019 Gün Ortalama:242  Bugün111 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:3.90.12.112