Türkçe

KÜFÜRBAZ CENGİZ’E DEV PANKARTLI MESAJ

652 kez bakılmış
13 Mart 2016
00:40
Kuzey Ormanları Savunması tarafından, Altunizade’de bulunan Cengiz Holding önünde düzenlenen eylem sırasında karşıdaki binadan üzerinde “Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye, Karabiga’dan Hasankeyf’e milleti söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak” yazan dev pankart açıldı.
Cengiz Holding önünde bir araya gelen Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, Cengiz Holding demirlerine "Kuzey Ormanları’ndan, Hasankeyf’ten, Karabiga’dan, Cerattepe’den, Fethipaşa Korusu’ndan defol" dövizlerini astılar. Mehmet Cengiz’i tüm memlekete yayılan bir kanser hücresi olduğu belirtilen basın açıklamasında, Artvin halkının direnişiyle tüm Türkiye’de doğayı ve yaşamı savunanlara umut kattığı vurgulandı. 14 Mart’ta Artvin Cerattepe’de gerçekleşecek bilirkişi ziyaretine de değinilen basın açıklamasında “Cerattepe’nin bilirkişisi Artvin halkıdır. Devletin tıpkı ÇED süreçleri gibi tamamen içini boşaltmaya çalıştığı bilirkişi keşfi süreçleri de şimdiye kadar hep Artvin halkının söylediklerini onaylamıştır: Artvin’de maden cinayettir!” denildi.
 
Cengiz Holding’in Karadeniz Sahil Yolu’yla Karadeniz’i, 3. Havalimanı projesiyle Kuzey Ormanları’nı, Ilısu Barajı’yla Hasankeyf’i, CENAL termik santraliyle Karabiga’yı, iş makinalarıyla Fethi Paşa Korusu’nu, nükleer santral projesiyle Akkuyu ve bölgesini, altın madeni projesiyle Artvin’i talan edeceğinin belirtildiği basın açıklaması sırasında Cengiz Holding’in karşısında kalan binadan “Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye, Karabiga’dan Hasankeyf’e milleti söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak” pankartı açıldı.
 
Pankartın açılması ardından Cengiz Holding’in özel güvenlikleri Kuzey Ormanları Savunması kadın aktivistlerini hedef alarak cinsiyetçi küfürlerle taciz etti.
 
Basın açıklaması “Devletin kaba kuvvetinin arkasına saklanıp, Artvin’i tümden yok etmene izin vereceğimizi zannediyorsan sen bir şeyleri anlamamışsın Cengiz. Bil ki senden kurtulacağız. Sen, çocuklarının bile senden utandığı yaşlılık günlerinde çürüyüp giderken, biz senin kastettiğin her karış toprakta yaşamın keyfini süreceğiz. Bil ki seni yeneceğiz. O gün gelene kadar da şu lafımıza dikkat kesil: Siçturma Madenina!” ifadelerinin ardından “Diren Artvin İstanbul seninle” sloganlarıyla sonlandı.
Cerattepe maden alanında 14 Mart’ta gerçekleşecek bilirkişi keşfi öncesinde yaşam savunucuları, 13 Mart Cumartesi Artvin Dayanışması’nın çağrısıyla 17.30’da Kadıköy – Süreyya Operası’nın önünde bir kez daha “Cerattepe Geçilmez” demek için bir araya gelecek.
 
Cengiz Holding önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:
 
"Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye, Karabiga’dan Hasankeyf’e yaşamı savunanlar kazanacak! Bu memleketin doğasını; insanına hayvanına, börtü böceğine can veren yaşam varlığını kemiren bir kanser hücresi var. Ormanı yiyen, suyu kurutan, işçiyi katleden kolları; rüşvetle, havuzla, peşkeşle, küfürle iş yürüttüğü derin mi derin, ama bir o kadar da göz önünde bağlantıları, yakın dostları var. Hukuksuz, yaşam düşmanı kirli rant işbirliklerinin gözbebeğinin, memleketin altını üstünü kemiren bu kanser hücresinin adı Mehmet Cengiz’dir.
 
Bu kanser hücresine karşı Artvin bugün direniş şarkısı yazmaktadır. Cerattepe’ye göz koyan sermaye devletinin her saldırısına 25 yıldır direnen ve “Cerattepe Geçilmez” diyen Artvin halkı yaşam savunusunun en güzel birliktelik örneklerinden birini vermekte, haklı direnişiyle tüm Türkiye’de doğayı ve yaşamı savunan herkesin umuduna umut katmakta, ülkenin her bucağından aldığı destekle Gezi kabusu gören iktidarı terletmektedir. Gaz bombaları bu yüzdendir. Erkeğine kadınına sıktığı su, vurduğu cop bu yüzdendir. Artvin Devlet Hastanesi’nin içine attığı gaz bombasından anlıyoruz ölçüsüz vicdansızlığını. Bir kentin doğasını ve varoluşunu savunanlara utanmadan terörist yaftası yapıştırmaya kalkmasından, akın akın desteğe giden otobüsleri adım başı kontrole sokmasından okuyoruz korkusunu.
 
14 Mart Pazartesi, Cerattepe mücadelesinin önemli dönüm noktalarından bir diğeri.  Kişi ve kurum olmak üzere toplam 760 müdahille açılan, Türkiye’nin en büyük çevre davasının bilirkişileri Cerattepe’ye çıkacak. Yıkım lobisinin şimdi yapmaya çalıştığı Kasım 2014’te verilen ÇED iptal kararının rövanşını almaktır. Devletin “hukuka saygı” kapsamında yaptığı ilk şey de bu kararı veren hakimleri sürmek olmuştur. Şunu hatırlatmak isteriz: Cerattepe’nin bilirkişisi Artvin halkıdır. Devletin tıpkı ÇED süreçleri gibi tamamen içini boşaltmaya çalıştığı bilirkişi keşfi süreçleri de şimdiye kadar hep Artvin halkının söylediklerini onaylamıştır: Artvin’de maden cinayettir!
 
Katil de bellidir: Karadeniz Sahil Yolu’nu da yaparak ile ilk talan adımını atan Mehmet Cengiz! İstanbul’un Kuzey Ormanları’nı havalimanı adı altında talan eden bu Cengiz’dir. İçindeki tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü nasıl olduysa yanan ve şimdi de iş makinelerinin fink attığı Fethi Paşa Korusu bu kanser hücresine bedelsiz verilmiştir. Dünyanın gözbebeklerinden Hasankeyf’i Ilısu Barajı ve HES projesiyle bu kepaze su altında bırakmaya çalışmaktadır. Karabiga’yı karartacak CENAL termik santral projesinin altından yine Mehmet Cengiz çıkar. Hepimizi toptan imha etme arzusu da, her parçasıyla bir sahtekarlık parodisi olan Akkuyu Nükleer Santrali projesinin deniz hidroteknik yapılarını da yapacak olmasından bellidir.
 
İstedikleri kadar “Yürü ya Cengiz” desinler sana. Bu memleketin yaşam gücü seni püskürtecektir. Hasankeyf’in tarihi, Kuzey Ormanları’nın göçmen leyleği, Karabiga’nin poyrazı, Akkuyu’nun Akdeniz fokları, Cerattepe’nin kadim çam ağaçları birleşecektir sana karşı.
 
Devletin kaba kuvvetinin arkasına saklanıp, Artvin’i tümden yok etmene izin vereceğimizi zannediyorsan sen bir şeyleri anlamamışsın Cengiz. Bil ki senden kurtulacağız. Sen, çocuklarının bile senden utandığı yaşlılık günlerinde çürüyüp giderken, biz senin kastettiğin her karış toprakta yaşamın keyfini süreceğiz. Bil ki seni yeneceğiz. O gün gelene kadar da şu lafımıza dikkat kesil: Siçturma Madenina!"
 
İleri Haber 12 Mart 2016
Bookmark and Share
 

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün65 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184