Türkçe

“Vardık, Varız, Var olacağız”

1400 kez bakılmış
12 Mart 2012
14:29

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Ayvalık 8 Mart Kadın Platformu, Dünya Kadınlarının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü için üç günlük etkinlik programı hazırladı.


Talatpaşa Caddesinde açılan sokak sergisi ile başlayan etkinlikteKadınlar Ne İstiyor” başlıklı pano ve yanında aile içi şiddeti sembolize eden gelinlikli cansız manken dikkat çekerken stantta 8 Mart'ın çalışan kadınlar için resmi tatil edilmesi için başlatılan imza kampanyası da kadınlar tarafından büyük ilgi gördü.


Aynı gün saat 12.45'de Cumhuriyet Alanı’nda 8 Martın üzerinden 100 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen özellikle ülkemizde kadınlar olarak toplumsal konumumuzdan çalışma yaşamındaki koşullarımıza kadar değişen pek bir şey olmadığına dikkat çekildi.

Platform Sözcüsü Havva Taylan günün önemi ve ilçede gerçekleştirilecek programlar konusunda bilgi verdikten sonra basın açıklaması SES Balıkesir şube Sekreteri Birsen Seyhan tarafından yapıldı.


Açıklamada özetle, ‘Tarih 8 Mart 1857’ yi gösterdiğinde New York ta 40 bin dokuma işçisi kadın 12-14 saati bulan günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi ve daha iyi çalışma koşulları için greve gitti. Ancak egemenlerin buna tepkisi çok sert oldu. Polislerin işçilere saldırması sonucu fabrikaya kilitlenen dışarı çıkamayan 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. 8 Mart'ın üzerinden 100 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen özellikle ülkemizde kadınlar olarak toplumsal konumumuzdan çalışma yaşamındaki koşullarımıza kadar değişen pek bir şey olmadı. Sağlık, eğitim, barınma, beslenme gibi devletin elini çektiği alanlardaki ihtiyaçların sorunsuzca karşılanmasında kadınlara önemli görevler biçiliyor. Aile için bu ihtiyaçların karşılanması adına, sürekli ‘’annelik ve kadınlık görevleri’’ hatırlatılarak devletten hiçbir hak talebinde bulunmaması bekleniyor. Kadınlar bütün bu görevleri yerine getirirken kuralsız ve esnek çalışmaya zorunlu kılınıyor. Bir yandan çalışma yaşamında bütün hakları tırpanlanırken, kadınlara ’’hasta, yaşlı ve çocuk bakımı’’ için evin yolu gösteriliyor. Bir yandan’’ kadın bizim için kutsaldır’’ denilirken kadınlara’’ siz ancak bizim değerlerimizle donatılan kutsal ailenin içinde var olabilirsiniz.’’ deniliyor. Bir yandan’’ ekonomi tıkırında’’ denilirken kadınlara ’’çocuklarınızın geleceği  ve ailenizin bekası için daha fazla kemer sıkma yöntemlerini siz uygulayacaksınız’’ deniliyor. “Kadınlara pozitif ayrımcılık’’ olarak ifade edilen çalışma yaşamında patronlara verilen teşvikler, primler, işyeri kotaları’’ sermayeye pozitif ayrımcılığın ’’kılıfı haline getiriliyor. Çok eşlilik, kocaya sonsuz itaat, cemaat değerlerinin sorgusuz kabul edilmesi gibi en gerici düşünceler’’ kadınları kötülüklerden korumak’’adına en ileri değerler olarak sunulmaya çalışılıyor.

Türkiye’den 237 kadın örgütünün temsil ettiği milyonlarca kadın olarak, Yasanın etkin, süratli ve caydırıcı olması yönündeki aşağıdaki taleplerimizin dikkate alınmasını; Şiddete uğrayan kadınların tek adımda yardım ve korunma alabileceği 7 gün 24 saat ve tek çatı ilkesiyle çalışacak merkezlerinin teşkilat, görev ve kadrolarının kadın örgütlerinin talepleri doğrultusunda düzenlenmesini; Yasada sığınaklar ve cinsel şiddet kriz merkezlerinin yer almasını;  Kadın örgütlerinin şiddet ve cinayet davalarına müdahilliğinin kabul edilmesini istiyoruz. Günde en az 5 kadının yaşama, çalışma, evlenme, boşanma, giyinme ve benzeri hakları için öldürüldüğü dünyanın tek ülkesi olan Türkiye’de, buna dair rahatsızlığı olan başta kadın milletvekilleri olmak üzere tüm vekilleri bu konudaki taleplerimize destek vermeye çağırıyoruz. Tam da bu yüzden bu 8 Mart’ta ’’sermayenin fırsat eşitliği için’’ değil; ’’gerçek eşitlik için, kadın emeğinin sömürüsüne dur demek için, özgürlük için, gerçek demokrasi için, kadın cinayetlerinin, tacizin son bulması için salonlarda değil alanlarda olacağız’ denildi.


Kadınlar; ‘Kimsenin namusu olmayacağız’, ‘Kadınlar 4-C değil, iş istiyor’, ‘Bedenimiz Bizimdir’, ‘Kadın Cinayetleri Son Bulsun’, ‘Tüm Kadınlara Sosyal Güvenlik’, ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’, ‘Kadınlar ele ele verecek, dünya değişecek” ‘ Eşit temsil eşit Demokrasi’, ‘Sahte şiddet yasasına itiraz ediyoruz’, ‘Namus, aşk bahanesi hepsi kadın cinayeti’, ‘ Güvenceli iş güvenceli gelecek’, ‘ Çocuk gelinlere hayır’, ‘ 8 Mart tatil olsun’,  ‘Kadını koruyan yasa istiyoruz’ gibi dövizlerle taleplerini dile getirdiler.


Etkinliğin ikinci gününde,  etkinliklere katkı sunmak ve kadınların sesini daha çok yükseltmeleri amacıyla Ayvalık Sanat Derneği tarafından "Aşk Grevi" adlı oyun Sanat Fabrikasında kadınlara ücretsiz olarak sergilendi.


Üçüncü gün ise saat 13.00'de Ayvalık Marina önünde buluşan kadınlar, “Her Gün 8 Mart Her Gün Mücadele”, “8 Mart Resmi Tatil Olsun” “Ücretsiz Kreş İstiyoruz”, “ Yaşasın Dünya Emekçi Kadınlar Günü” pankartları ve “Yaşasın 8 Mart. Yaşasın Kadın DAYANIŞMASI”, “Kadına Yönelik Şiddete HAYIR”, “Taciz ve Tecavüze HAYIR”, “İşte, Evde, Sokakta ÖZGÜRLÜK”, “Görünmeyen Emek SESİNİ YÜKSELT”, “Kadınlar el ele… Özgür güzel günlere”, “Vardık, Varız, Var olacağız” sloganları eşliğinde Cumhuriyet Alanı'na yürüdüler. Platform adına yapılan basın açıklamasını Eğitim Sen Ayvalık İlçe yönetiminden Oya Şahin okudu. Şahin; “Bu yıl 8 Mart‘ta güvencesiz yaşama karşı güvenli gelecek; baskı, sürgün, gözaltı ve tutuklamalara karşı demokratik özgür yaşam; savaşa karşı barış; kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkımızı savunmak için “ her yer 8 Mart, her yer direniş” diyoruz. Kadınız biz, yaşamın yaratıcısı, diğer yarısıyız. YAŞASIN 8MART! KADINLARIN BİRLİK, DAYANIŞMA VE MÜCADELE GÜNÜ! YAŞASINKADIN DAYANIŞMASI!” dedi. Eylem, Güldünya şarkıları ve Cihan Gündoğdu’nun türküleri eşliğinde çekilen halaylarla noktalandı.


Saat 15.00'de İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde Evrensel Kültür Merkezi'nden Nuray Sancar ve Mor Çatı gönüllüsü Ülfet Taylı’nın katıldığı "Türkiye'de Kadın Olmak" başlıklı panelle etkinlikler son buldu.

Haber-foto: Berin Özkan

Bookmark and Share

23/05/2019 Gün Ortalama:306  Bugün63 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.163.20.123