Türkçe

Katliam yurdun her yanında protesto edildi

706 kez bakılmış
11 Ekim 2015
01:21
Ankara'da Emek, Demokrasi, Barış mitingine yapılan bombalı saldırı Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi.
Türkiye'yi yasa boğan ve 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında yurt genelinde protesto yürüyüşleri düzenlendi.
 
KADIKÖY'DE OTURMA EYLEMİ
 
Yüzlerce kişi, Kadıköy'de bulunan Karaköy-Eminönü iskelesi önünde toplandı. Halk “Irkçı Faşist Saldırılara Son", "Barış Hemen Şimdi" yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Grup üyeleri, sık sık sloganlar attı. Yaklaşık 1 saat süren oturma eyleminden sonra grup, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda yapılacak olan eyleme katılmak için vapur ile Karaköy'e geçti.
 
TAKSİM'DE ON BİNLER ANKARA İÇİN TOPLANDI
Ankara'da yaşanan katliamı lanetlemek için on binler Galatasaray Meydanı'nda toplandı.
 
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan grup bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Yürüyüşe geçen kitle sık sık 'Ankara'da döğüşene düşene bin selam' ve 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları attı. Kitle Porsuk Bulvarı’nda yapılan açıklamayla eylemlerini bitirdi.
 
SAMSUN
 
Samsun İlkadım’da Ankara’daki katliamı kınamak için bir grup basın toplantısı düzenledi. Basın açıklaması sırasında bir vatandaş kalabalığa yönelip "Boş konuşuyorsunuz" diyerek küfür edince kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma, polis ve katılımcılar tarafından büyümeden önlendi. Bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Süleyman Bal, "Suruç'ta katliam düzenleyen anlayış bugün de barış ve demokrasi talebiyle Ankara'ya giden arkadaşlarımızı hedef almıştır. Katiller ve bu ortamı hazırlayanlar bellidir. Bu katliamı gerçekleştiren gerekli zemini hazırlayanlar tarih önünde hesap vereceklerdir" dedi.
 
DİYARBAKIR
 
Diyarbakır Yenişehir İlçesi Ofis semtinde toplanan halk, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganları attı. Protesto eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, HDP Eş Başkanı Ömer Önen, partililer ve sendika temsilcileri katıldı. Türkçe ve Kürtçe açıklamalarla saldırıyı kınayan halk adına açıklamayı Eğitim-Sen 2 Nolu Eş Başkanı Arin Zümrüt Karakoyun yaptı. Karakoyun, "Sivil katliamlara bir yenisi eklenmiştir. Bu alçakça saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz" dedi. Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.
 
Ankara’da Emek, Demokrasi, Barış mitingine yapılan bombalı saldırı yurt genelinde protesto edildi. 
 
BATMAN
 
Batman’da HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman Milletvekili adayı Kadir Tunç’un da katılımıyla Ankara’daki katliam protesto edildi. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada polis TOMA’yla saldırdı. Milletvekilleri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, basınçlı sudan etkilenirken, polis biber gazı kullandı.
 
ŞANLIURFA
 
Şanlıurfa’da, öğleden sonra Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan aralarında HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Ziya Çalışkan'ın da bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu üyesi kitle Ankara'daki katliamı protesto etti. Eylemde konuşan HDP İl Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, acılarının çok büyük olduğunu ifade ederek, "Önce Diyarbakır’da, sonra Suruç’ta şimdi ise Ankara’da yeniden ortaya çıkan katliamın bombanın pimini çeken el aynı eldir. Geldiğimiz aşama vahim bir aşamadır. Bu karanlık oylar aydınlatılmadığı için Suruç’ta patlatılan bombanın Ankara’da patlatılmasına sebep olmuştur. Silahların susmasını istemeyen ve silahlardan halen medet uman siyasi güçlerin işbaşında olduğunu görüyoruz" diye konuştu.
 
HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ise saldırıyı kınayarak, "Bunu herkes iyi bilsin ki bu insanların ölmesini isteyen sarayda oturan zattır. Bu savaş sarayın savaşıdır. Halkın savaşı değildir" diye konuştu.
 
HAKKARİ
 
Aralarında DBP, HDP ve çeşitli STK'ların bulunduğu kitle, Ankara’daki katliamı protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Belediye binası önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasını HDP Hakkari Merkez ilçe Eş Başkanı Asım Özcan okudu. Özcan, Türkiye'nin dört bir yanında barışı haykırmak için Ankara'da bir araya gelen barış severleri hazmedemeyen güçlerin yaptıkları alçakça saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. Özcan ayrıca, il ve ilçelerdeki HDP, DBP binalarının güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulunarak, şöyle dedi:
 
"Halkımız, siyasi kurumlarımız, STÖ'ler, belediyeler, meslek örgüleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir. Parti binalarımıza giriş çıkışlar, toplu eylem ve etkinliklerin yapıldığı yerler mutlaka özel olarak güvenliği sağlanan yerler haline getirilmelidir. Bir kez daha yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımıza, kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.”
 
BALIKESİR
 
Balıkesir'de çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi kitle Yeşilli Meydanı'nda toplandı. ‘Faşizme karşı omuz omuza', 'Katiller halka hesap verecek', 'Yaşasın halkların kardeşliği', 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek', 'Savaşa inat barış hemen şimdi' sloganları atan grup, bir süre oturma eylemi yaptı. 
 
Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklaması yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Karadağ, her tür baskıya, her tür oyunlara karşı her zaman her yerde, barışı, kardeşliği, dostluğu, demokrasiyi ve özgürlüğü savunacaklarını söyledi.
 
Balıkesir Emek ve Demokrasi Platformu eski Başkanı Behiç İstanbulloğlu’nun konuştuğu sırada kalabalık arasındaki bir kişi, "Polisler, askerler şehit ediliyor. O zaman neredeydiniz?" diye bağırınca, sivil polisler tarafından grubun arasından uzaklaştırıldı.
 
İZMİT
 
İzmit'te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak basın açıklamasıyla katliamı lanetledi. Sabri Yalım Parkı'nda gerçekleştirilen protesto ve basın açıklamasına CHP ve HDP milletvekilleri de katıldı. 'Bugün ne de çok özlemişiz gökyüzüne kansız bakmayı diyen insanların katliamına tanık olduk' yazılı pankart açılan eylemde, AKP ve IŞİD terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı. 
 
Yapılan basın açıklamasında, Ankara’daki katliamın ve ölümlerin siyasi sorumlularının kim olduğunun belli olduğu ileri sürülerek, "Barış talebinden rahatsız olan güçler harekete geçmiş, tek istekleri barış olan ve barış taleplerini haykırmak olan on binlerce insanın içinde bomba patlatarak savaş ve kandan beslendiklerini bir kez daha göstermişlerdir" denildi.
 
BİTLİS
 
Katliam KESK Bitlis Bileşenleri ile HDP ve DBP İl örgütleri tarafından oturma eylemiyle protesto edildi. KESK Bitlis Temsilciliği önünde toplanan yaklaşık kitle, "Savaşa inat barış hemen şimdi" sloganları atarak, Nurullah Eren Caddesi üzerinde bulunan Ulu Cami önüne geldi. Burada grup adına KESK Dönem Sözcüsü Filiz Akılçağı tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından grup bir süre oturma eyleminde bulundu. Eyleme katılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ise, “Suruç’taki olayın failleri bulunsaydı, bu alçakça katliam olmayacaktı. Katiller mutlaka hesap verecek" dedi.
 
MANİSA
 
Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu öncülüğünde, Eğitim- Sen Manisa Şube Binası önünde toplanan halk, 'Yaşasın Halkların Kardeşliği', 'Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi', 'Gün Gelecek Devran Dönecek', 'Katiller Halka Hesap Verecek?' sloganları atıp, yürüyüş yaptı. Doğu Caddesi üzerinden sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş Manolya Meydanı'nda son buldu. Yürüyüşe CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Manisa İl Teşkilatı da destek verdi.
 
Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu adına basın açıklamasını Dönem Sözcüsü İsmail Önen yaptı. Barışı, kardeşliği ve emeği savunanlara bir kez daha kanlı saldırı yapıldığını belirten Önen, "Bu saldırıyı, tanımlamakta bile güçlük çekiyoruz. Katliamlar, Roboski'de başladı, Suruç'la devam etti. Bugün Ankara'da bir kez daha yüreklerimize ateş düştü. Biz emek güçlerine ve halka yapılan bu saldırı karşısında, iktidarın nasıl bir tutum alacağını merakla bekliyoruz. Yapılan haince saldırının failleri, azmettiricileri bulunana, gözaltındaki arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar eylemlerimize devam edeceğiz" diye konuştu. Açıklamanın ardından platform üyeleri, sloganlar atarak yarım saatlik oturma eylemi yaptı.
İleri Haber
10,10,2015
Bookmark and Share
 

21/07/2019 Gün Ortalama:296  Bugün14 ziyaret var  Sitede 3 Kişi var  IP:54.81.69.220