Türkçe

Halk Ayakta...

1036 kez bakılmış
15 Şubat 2015
23:05
Çiğdem Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde örgütlü güç, Karagözsırtı Çiğdem Mahallesi halkı Kentsel ranta hayır dedi
Kentsel dönüşüm nedeniyle yaşadıkları tehdide karşı hukuki süreci başlatmak için bir araya gelen mahalleli, sloganlar eşliğinde Protesto yürüyüşü yaptı
"evimizi yıkanın villalarını yıkarız" " işgalci değil halkız""Direne direne kazanacağız" Sloganları eşliğinde, Omka Sosyal Tesislerine kadar yürüyenlere alkışlarıyla destek olan mahahlleli 700 kişi ile Omka Sosyal Tesisi'nde toplandı. 
 
Toplantıya davet edilen hukukçu Erbay Yucak, Çiğdem Mahallesi Muhtarı'nın bir açış konuşması sonrası, konuya ilişkin, Mahallelinin sorularını yanıtladı. Bir Umut Derneği gönüllülerindenim.”diye konuşmaya başlayan Erbay Yucak, muhtelif yerlerde kazanılan davalar hakkında bilgi verdi.  Erbay Yucak, bu işi tamamen gönüllü olarak yaptığını ve bu konuda mağdur olan kişilerin siyasal fikriyle hiçbir alakasının olmadığını belirtti. 
 
Erbay Yucak, şu bilgileri aktardı: “İstanbul’da sizin gibi sorun yaşayan 25 mahalle derneği ve kooperatifi Okmeydanı’nda buluşuyor. Sebep. 2981 sayılı yasa. Dolayısıyla Beykoz Karagözsırtı tek başına bu meseleyi yaşamıyor. İstanbul’un farklı mahallerinde bu mesele yaşanıyor. Sizin buradaki mahallelerde ilçe belediyesi tarafından tapu verilme süreçleri işletilmiş. Tapu tahsis belgesinin verilmesine esas teşkil eden kanunun adı, 2981 sayılı kanundur. İmar affı kanunu diye bilinir. 
Bu kanun sizin gibi mahalleler düşünülerek çıkartılmadı. Bütün boğaz aksi ve daha değerli yerlerde zengin kesimler inşaatlarını yapmıştı. Arazilerinin tapusunu da almamıştı. Bina ruhsatı da yoktu. Bütün bunlara ruhsatlandırma ve tapu verme imkanı sağladı. Parası olan ruhsatını aldı, projesini çizdirdi. Sizin hissenize de tapu tahsis belgesi düştü. 
Zaten 30 yıldır da memlekette sizin gündeminiz böyle idare edildi. 2981 sayılı kanuna dayanarak yüzde 15 tapuya dönüştü.”
 
“Geldiğimiz aşama da sizi bekleyen bir tehlike de, 2981 sayılı kanunun Mayıs 2015’te yürürlükten kaldırılacak olması. Zaten bu toplantının düzenlenmesinin nedeni de bu. Tapu tahsis belgesinin tapuya dönüşmesini sağlayan kanun yürürlükten kaldırılıyor. Yürürlükten kaldırılırken hak sahiplerini koruyacak hiçbir ifade yok. 2981 sayılı yasadan o dönemde idareye başvuru yapmış, tapu tahsise dönüşmüş ya da dönüşmemiş herkes bu kapsamdadır. Tapu tahsis belgesi olanın daha güvencede olduğu gibi bir yanılgıya düşmeyin.”
 
‘Tapuya güvenmeyin’
 
Vatandaşları tapuya güvenmemeleri konusunda uyaran Yucak, şunları söyledi: “Tapulu alanın da kentsel dönüşüm gelişim ilan edilen yerde kendisini koruyabilmesi zorlaşır. Kamulaştırmayla yüz yüze kalabilirsiniz. Civardaki tapulular da dahil önümüzdeki yıllarda bundan etkileneceğini bilin. Belediye meclis komisyonu kentsel dönüşüm gelişim alanı kararı alabilir. Aldığı bu kararı geri de alabilir. Kentsel dönüşüm gelişim gerçekleştiği zaman, diğer taraflar tapusu olduğu için düz hesap yapmasın. O risk devam eder. Riskli alan ilan edilirse, onları da tehlike bekliyor.”
 
‘Rızanızın alınmadığını, haklarınızın korunmadığını bildirmelisiniz’ Belediyelerin bu kararları alırken üst kurumlara vatandaşların rızasının alındığını söylediğini ifade eden Yucak, vatandaşlara şu önerilerde bulundu: “2981 sayılı yasanın en az 5 yıl ötelenmesi ya da kanundan çıkartılmasını sağlamanızdır. Ayrıca Çevre Şehircilik Bakanlığı’na alınan kararda rızanızın olmadığını bildirmenizdir. Bir de 2981 sayılı kanundan doğan hakkınızı talep dilekçesini ilçe belediyesine teslim etmenizdir. Hep beraber gitmelisiniz. Çünkü memurun bir kişinin getirdiği 700 dilekçeyi almama yetkisi vardır. Zaten bu talebin arkasında olduğunuzu göstermeniz lazım. Zaten tapu vermiyorlar diye, mevcut haklarınızı asla müteahhit veya birilerine vermeyiniz.”
 
Erbay Yucak vatandaşların sorularını şöyle yanıtladı:
 
Çiğdem mahallesinin bir kısmına tapu verilip bir kısmına verilmesiyle ilgili dava açabilir miyiz? “Belediyenin tapuyu hangi kanuna göre verdiğinin öğrenilmesi lazım. Hangi kanuna göre verilmiş olursa olsun, Beykoz Belediyesi’ne bu yüzden bütün hak sahipleri olarak dilekçe vermeniz lazım. İlçe belediyesinin böyle bir yeri devralırken, belediye bütçesinden değil üzerinde yaşayanlardan karşılanmak üzere devralınması gerekir. 
 
Diyelim ki davayı açtık. Bu dava sürerken kentsel dönüşüm durur mu?
 
“Davayla durmaz. Siz birliğinizi bozmazsanız dönüşüm durur. Davaya dayanarak kentsel dönüşümü durdurabileceğinizi düşünmeyin. Mahkemeler idarenin yaptığı işlemleri yerindelik bakımından denetleyemez. Hukuka uygunluğuna bakar. Sonuçta aynı kararı alır. Çünkü çoğunluğun rızasını arar.  Dava açamazsınız demiyorum. Açacağınız dava iptal davası olacaktır. Dolayısıyla hükmü durdurmanın çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz. Dava açsanız da, açmasanız da işin sırrı çoğunluktadır.”
 
Bütün bu tavsiyeleri yerine getirsek de, vatandaşın rızası olmadan burada kentsel dönüşüm uygulanabilir mi?
 
“Siz birliğinizi kaybetmedikçe dönüşümün uygulanma şansı yoktur. Sizin 2981’e göre adım atmanızın sebebi, bu kanunun kaldırılıyor olmasıdır. Kentsel dönüşüm gelişim alanı ilan edilmesine itiraz ve dava süreci başka, 2981’den doğan haklarınızı kullanmanız başka. Beykoz Belediyesi’ne 2981’den doğan haklarınızı kullanma talebi için gidiyorsunuz.” Dedi.
Bookmark and Share
 

22/07/2019 Gün Ortalama:288  Bugün35 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:3.81.73.233