Türkçe

HTKP, Haliç'te 15'leri andı

901 kez bakılmış
1 Şubat 2015
22:14
HTKP, TKP'nin kurucusu Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilişlerinin 94. yılında  Haliç Kongre Merkezi'nde; "Eşitlik, özgürlük, laiklik ve sosyalizm için... Cesaretle ve halkın gücüyle ileri!" başlığını taşıyan bir etkinlikle anıldı
 
HTKP'nin 15'ler anması, Haliç Kongre Merkezi'nde saat 15.00 de saygı duruşu ve Enternasyonal Marşının hep bir ağızdan okunmasının ardından başladı. HTKP MK üyesi Erkan Baş: " HTKP Türkiye’de işçi sınıfının öncü partisi, devrimci gençliğin aynı parti çatısı altında Türkiye devriminin yolunu açtığı bir mücadele pratiğinin en gelişkin örneğini ortaya koyduğunun altını özenle çizdi. “Burada açıkça ifade etmek gerekirse, yıllar sonra ilk defa ülkemizin devrimci gençleri, kendilerini aynı zamanda ev sahibi gördükleri bir Komünist Partisi’ne üye olabiliyorlar." dedi. 
 
FKF Genel Başkanı Erçin Fırat: “Türkiye büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Halkımızın AKP karşısında seçeneksiz kaldığı bu günlerde güçlü, kararlı, gerçek bir seçeneği yaratmak için Komünistler hep bir adım ileri olmalıdır.” dedi.
 
15'leri anma etkinliğinde Halkın Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi Kurtuluş Kılçer de bir konuşma yaptı. K. Kılçer;  Mustafa Suphileri, Ethem Nejatları, Karadeniz sularında katledilen 15’leri, Mustafa Hayrullahoğlu’nu, Hüseyin Duman yoldaşı ve cezaevlerinde, işkencede yaşamını yitirenleri, faşist kurşunlarla can verenleri anarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Partimiz emekçi halkın partisi olmalı, olacak diyoruz. Bu inançla, bu misyonla, bu görevle, bu hedefle ve bu zihniyetle kurulduk. Bu açıdan partimiz 2015 yılında büyük bir devrimci kopuşun, devrimci ileri atılımın adı olarak ortaya çıkıyor.” dedi. 
 
HTKP MK üyesi Can Soyer ise;  "Sizin sarayınızı da, saltanatınızı da, paranızı da, silahınızı da sıfırlayacağız!" diyerek sürdürdüğü konuşmasında, “Biz bu ülkedeki köklerimizle gururlanıyoruz, gururlanacağız; birikimimizi bugüne taşıyoruz, taşıyacağız; tarihimizi yaşatıyoruz, yaşatacağız. Ama miras yedi olmayacağız, rehavete kapılıp tembellik yapmayacağız.
Bugün acil görevimiz, ülkemizde açığa çıkan ilerici birikimi, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, aydınlanma talebini köklerimizin barındırdığı güç ve irade ile buluşturmaktır.” dedi.
Yeni üye olan partililere rozet takıldığı etkinlikte Erkin Özalp, Haluk Yurtsever, Savaş Al da birer konuşma yaptı. 
Bookmark and Share
 

22/06/2018 Gün Ortalama:2252  Bugün 375 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:54.166.160.105