Türkçe

“EMEKLİLERE NEDEN PROMOSYON VERİLMİYOR?”

669 kez bakılmış
18 Kasım 2014
22:12
Emekli-Sen Ayvalık Temsilciliği, emeklilere de bankalar tarafından promosyon verilmesi talebini içeren dilekçelerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdi. 50 dilekçenin gönderildiğini kaydeden Temsilcilik Başkanı İlknur İlhan, talebin anayasanın eşitlik ilkesi gereği olduğuna dikkat çekti.
 
PTT önünde saat 12.30’da toplanan Emekli-Sen Ayvalık Temsilciliği söz konusu taleplerini içeren dilekçeleri imzalayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdi.
 
“ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ İHLAL EDİLİYOR”
Ülkenin farklı coğrafyalarında, il, ilçe, köy hatta mezralarında çalışarak emekli olmayı hak eden 11 milyon emekli olduğunu kaydeden Emekli- Sen Ayvalık Temsilcilik Başkanı İlknur İlhan, “Bu emeklilerin aylıklarına karşılık 12 milyar lira para aktarılmaktadır. SGK 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesini dikkate alarak 12 milyar aktardığı bankalarla yaptığı ödeme protokollerine promosyon maddesi koymalıdır. Çünkü SGK bir kamu kurumudur ve başbakanlık genelgesin uyma zorunluluğu vardır. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 2012 yılında TBMM’de bir soru önergesi üzerine, bankaların kaynağı olmadığı için emeklilere promosyon vermiyorlar açıklaması yapmıştır. Oysa kaynağı olmadığı iddia edilen bu bankalar yıllık ortalama net 3.5-4 milyar tl kar açıklamaktadır. Bugün tüm yurtta Emekli-Sen öncülüğünde ‘Bu karda bizim de payımız var. Onu istiyoruz’ demek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına dilekçelerimizi gönderiyoruz. Bu dilekçeleri de dikkate almaz ve emeklilere de promosyon ödenmesi sağlanmaz ise Anayasanın eşitlik ilkesini ihlal etmekten haklarında hukuk yollarına başvurulacak ve başta üyelerimiz olmak üzere tüm emeklilerin geçmiş alacaklarını da talep eden davalar açılacaktır. Mücadele edebilmek ve mücadelede başarı elde edebilmek için örgütlü olmak zorundayız. DİSK/Emekli-Sen Ayvalık temsilciliği olarak sizleri üye olmaya çağırıyorum” dedi.
 
Nilgün KAYA
Bookmark and Share
 

22/06/2018 Gün Ortalama:2252  Bugün 375 Ziyaret var  Sitede 4 kişi var  IP:54.166.160.105