Türkçe

Mücadeleye Devam (Nereden Nereye)

1898 kez bakılmış
3 Nisan 2014
21:04

Yıl 1970.Yer Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası. İki emekçinin üretimde bulundukları mekan basılır ve tutuklanırlar. (İki emekçiden biri, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okumakta olup yerinde stajyer olarak çalışmaktadır.)

İstanbul Sansaryan Han'a tıkılırlar. 15 gün kaldıkları nezarethaneden sonra, çıkarıldıkları Beykoz Savcısı der ki; “Oğlum bırakın bu komünist işlerini. Sizi şimdilik bırakıyorum, ama bir kez daha karşıma bu gerekçe ile gelmeyin”  Bu iki emekçi, Harmantepe denilen bir mahallede yaşamakta ve de Harmantepe Kültür Derneği kurucularıdır.

Tutukluluk sonrası ilk işbaşı yaptıkları gün, yürüyerek gittikleri fabrika yolu boyunca istisnasız bütün mahalleli kadınlar, feryat figan; sanki şeytan görmüş gibi çocuklarına seslenmektedirler. “komünistler geliyor girin evlerinize”

Yıl 2004. Yerel Seçimler. Yer Ayvalık. Seçim sonlandığında sandık sayımları başlar. Oylar açıldıkça orada bulunan insanlarda da gerilim artmaktadır. Tam o anda Türkiye Komünist Partisine sandıktan bir oy çıkar.

Sandık görevlilerinden biri, “bu da nereden çıktı kim bu komünist” der. O an orada bulunan oyun sahibi,  “O komünist benim” diyerek cevaplar soruyu. Kısa bir homurdanma yaşanır bir an.

Yıl 2014. Yine yerel seçimler yapılır. Ülkenin tarihinde ilk kez TKP'li Belediye Başkanı seçilir.

Fatih Mehmet Maçoğlu'nu Demokratik Haklar Federasyonu ve Ovacık Demokratik Halk Dayanışması tarafından desteklenmektedir.

Süreklilik böyle bir şey. Şimdi yeniden bir kez daha dik durmak ve bütün üretim alanlarında örgütlenmeyi görünür kılmak zamanıdır.

Türkiye Komünist Partisi'nin bu kazanımında katkısı olan bütün güzel insanları kutlarım. Yılgınlık yok. Mücadeleye Devam.

İsmail Özkan

Bookmark and Share

Duplicate entry '1563676909' for key 'PRIMARY'