Türkçe

Ayvalık 8 Mart ve Midilli

1155 kez bakılmış
9 Mart 2014
14:47
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yurt genelinde olduğu gibi Ayvalık’ta da coşku doluydu. Sergi, yürüyüş ve kısa Film gösterimi gibi etkinlikler düzenleyen kadınlar meydanları doldurdu. Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği, kutlamalara, Saat 11.00’de Ayvalık Öğretmen Evi’nden yürüyüş ile başladı. Basın açıklaması sonrası Cumhuriyet Meydanı'ndan saat 12.00 de hareket eden coşkulu kitle, Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi’ne gelerek kısa film gösterimi izledi
 
Diğer etkinlik ise, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından gerçekleştirildi. Platform, 6 Mart Perşembe günü  Ayvalık Talat Paşa Caddesi’nde ‘Görünmeyen emek sesini yükselt’ sloganı ile sokak sergisi açtı. Hazırlanan sergide, ev işlerine ait malzemeler sergilendi. Hazırlanan panolardan birinde ‘Yerel yönetimler kadınlara da hizmet eder’ denildi. 
“Yaşasın 8 Mart ! Yaşasın Kadınların Dayanışması! Kadınlar olarak, emeğimizin, kimliğimizin yok sayılmasına, sömürülmeye, yoksullaştırılmaya, cinsel, fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik her türlü erkek egemen şiddete HAYIR diyoruz.” dendi. 
8 Mart 2014 günü saat 13.30'da Öğretmenevi önünden başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'n da son buldu.  Alanda yapılan basın açıklamasından sonra türküler ve alkışlar eşliğinde halaylar çekildi. Ayrıca, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından akşam saat 16.00'da Ayvalık Sanat Fabrikasında Midilli Petra Kadın Kooperatifi temsilcileriyle eşitli sorunlara yönelik olarak sohbet toplantısı gerçekleştirildi.
Bookmark and Share
 

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün25 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.146.98.143