Türkçe

Ayvalık Gezi Parkı Açıldı

1408 kez bakılmış
9 Şubat 2014
20:12

Taksim Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenlerin anısını ve 'Gezi ruhunu' yaşatmak için yaptırılan Ayvalık Gezi Parkı, 8 Şubat 2014 saat 13.00'de törenle açıldı.

Balıkesir Ayvalık Belediye Meclisi'nin 8 ocak 2014 tarihli onayı ile eski Kırlangıç fabrikası ve Oktay Ekinci Karikatürlü Ev'in yanında açılışı yapılan Park, Saat 12.00'de Praksis Grubunun verdiği Gençlik konseri eşliğinde, “asla unutmamak için” Ayvalık'ta can buldu.

Zeytin ağaçlarıyla süslenen parkın ortasına üzerinde eylemlerde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Ahmet Atakan'ın isimlerinin yazılı olduğu anıt kaide karanfillerle donatıldı.

Törene, Ayvalık'ın Bağımsız Belediye Başkanı Hasan Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı ve DSP'den Ayvalık Belediye Başkanı Adayı olan Mesut Ergin, Altınova Beldesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Asım Sürer, CHP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Rahmi Gençer, Ayvalık Tabiat Parkı Platformu, ÖDP, TKP, HDP ve Gezi olayları sorasında yaşamlarını yitirenlerden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım'ın ağabeyi Mehmet Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz'ın dayısı Semir Atasoy, yengesi Nazlı Atasoy, Ahmet Atakan'ın ağabeyi Süleyman Atakan ve vatandaşlar katıldı.

'Ayvalık Gezi Parkı'nın düştüğü gün Ayvalık da düşmüştür' diyen Türközen sözlerine şöyle devam etti: Adaletsizliği, haksızlığı ve zulmü asla unutmamak için yapıldığını vurguladığı parkı, Ayvalık halkına emanet ettiğini  söyledi. "Unutmayıp, mücadeleye devam etmeliyiz. Adaletsizliğe, 'dur' diyeceğiz. Haksızlara boyun eğmeyeceğiz. Artık susmak yok. Birlik olacağız ve hep birlikte kazanacağız. Bağımsız bir belediye başkanı olarak söylemek isterim ki bu park, Ayvalık'ta özgürlüğün sembolü olacak. Bu park, Taksim Gezi Parkı gibi yaşayacak. Çocuklarımızın anısı hep burada olacak. Unutulmayacak. Ayvalık Gezi Parkı düştüğü gün, Ayvalık düşmüş demektir. Bu böyle bilinsin. Ayvalık Gezi Parkı'na kim dokunacak olursa, burada bulunan insanlar olarak nerede olursak olalım, iki elimiz kanda bile olsa gelip, özgürlüğümüze, anılarımıza, çocuklarımıza sahip çıkacağız. Ayvalık Gezi Parkı, benim size emanetimdir dostlarım. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam." dedi. “Her yer Taksim her yer direniş” “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükselirken, söz, Samir Atasoy'un oldu. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın dayısı Samir Atasoy konuşmasında, "Türkiye'de bu hukuksuzluklar, haksızlıklar yaşanmasaydı, Gezi Parkı olayları da ortaya çıkmazdı. Bizim çocuklarımız da yaşıyor olurdu. Gezi Parkı'nda çocuklarını yitirmiş aileler olarak bu faşist düzen yıkılıncaya kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız" dedi.
Parkın açılışının ardından İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde Mustafa Sarısülük, Ali Ayvalıtaş, Süleyman Atakan, Mehmet Yıldırım ve gazeteci Engin Baş'ın katıldığı panel düzenlendi.
Gazeteci Serkan Ocak'ın fotoğraflarından oluşan 'Gezi Parkı Belgeseli' gösteriminin hemen ardından panel başladı ve panelin ilk konuşmacısı Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Milletvekili Ertuğrul Kürkçü oldu. Kürkçü, “Ayvalık HDP İlçe Örgütü açılışı nedeniyle konuşmamı kısa tutacağım diyerek, “Taksim Gezi kalkışı, ülkenin yeniden kurulmasında önemli bir kilometre taşı olmuştur, bu süreci en iyi okuyan siyasi hareketlerden birinin de kendileri olduğunu söyleyen Kürkçü, HDP'Sİ “Gezi ruhuna” uygun olarak örgütlenen bir partidir.” dedi.

Bookmark and Share

16/07/2019 Gün Ortalama:303  Bugün63 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.172.234.236