Türkçe

Oktay Ekinci Karikatürlü Ev

1698 kez bakılmış
23 Ocak 2014
12:09

Ayvalık Barış Akademisi olarak tasarlanan Kırlangıç Fabrikası giriş bölümünde yer alan Oktay Ekinci Karikatürlü Ev, 22 Ocak 2014 saat 14.00 da karikatür sevdalılarının katılımıyla açıldı. Açılışa, Cumhuriyet Gazetesi karikatür çizeri Kamil Masaracı ve Milliyet Gazetesi karikatür çizeri Ercan Akyol katıldı.

Sanat ve mizahın buluştuğu bu eğitim ve öğrenim yuvasının açılışında, Oktay Ekinci'nin eşi Zehra Ekinci de hazır bulundu. Ayvalık'ta Oktay Ekinci adı ile gençliğe ışık saçması beklenen bu Karikatürlü Ev'in ilk sergisi de Mustafa Bilgi tarafından sergilendi.

Türkiye genelinde yaygınlaşan Karikatürlü Ev'in Ayvalık 'ta açılmış olmasıyla birlikte genç kalemlere yön verilmesi bağlamında, Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD) eski başkanı Uğur Bilge de atölye çalışmalarının bu mekanda devam edeceğini bildirildi. Ayvalıklı ressam ve karikatüristlerin ilgi odağı olduğu açılışa katılım yoğundu.

 

Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, açılış konuşmasında “Karikatürlü Evlerin çocukların mizahi yönden gelişimini amaçlıyoruz, bu amaçla çocuklarımız hem buradaki çizerlerle hem Türkiye’deki çizerlerle buluşacaklar. Dostum Oktay Ekinci’yi Bursa’da yapılan bir kurul esnasında tanımıştım. Oktay ayrıca sıkı bir çevrecidir bunu da çok iyi biliyorum. Özellikle kendisi Karikatürcüler Derneği’nin kurucusudur. Çizer Kamil Masaracı’yla Kültür Sanat Günleri’nde sözleşmiştik. Onun önerisi bizi bugünlere getirdi. Burada gençlerle birlikte atölye çalışmalarını gerçekleştirecek olan Uğur Bilge de her konuda olduğu gibi bu konuda da bizim yanımızda. Türkiye’nin en iyi karikatüristi umarım bugün açılışını yaptığımız Karikatür Evi’mizden çıkar. Hayırlı Olsun” dedi.

Açılışa katılan Cumhuriyet Gazetesi Çizeri Kamil Masaracı ise Ayvalık Belediyesi tarafından açılan Oktay Ekinci Karikatür Evi’nde ilçedeki çocukların karikatür çizmeye başlamalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Böylelikle çocuklarımız artık kendilerini çizgiyle ifade edebilecekler. Dünyaya çizgiyle bakacaklar. Umuyorum Ayvalık’ta dünyaya yepyeni karikatürcüleri hediye edebilecektir burası. Hepsinin yolu açık ve esprileri bol olsun” dedi.

Bookmark and Share

22/05/2019 Gün Ortalama:291  Bugün88 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.234.227.202