Türkçe

KARANLIĞA, ‘ŞİDDETE HAYIR’

1494 kez bakılmış
28 Kasım 2013
18:01
25 Kasım Kadına yönelik Şiddetle uluslar arası mücadele gününde Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Kasaid Şubesi ortak bir basın açıklaması yaptı. ‘Kadına yönelik şiddet suçtur’ diyen temsilciler, Devlet eliyle şiddet uygulaması son bulmalıdır. ' dediler. Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi'nin destek verdiği basın açıklaması, KASAİD (Kadının Sosyal Hayatını İnceleme ve Araştırma Derneği) Şube Başkanı Filiz Karayelli, tarafından yapıldı.
Aynı gün saat 17.00 de ise, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde sokağa çıktı. Ellerinde meşaleleri ile karanlığa karşı duran Kadınlar, el şeklindeki kartonlara yazdıkları sloganlarla Hükümete ‘Sana ne’, Şiddete de ‘Hayır’ dedi. Saat 17.00’de Ayvalık Cumhuriyet meydanda toplanan kadınlara EMEP, ÖDP, TKP ve Eğitim-Sen Temsilcileri de destek verdi. Nazım Hikmet’ten’ Bizim Kadınlarımız’ şiirini de dövizlere taşıyan kadınlar tef ve zil çalarak şiddete isyan etti. 
“ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET İSTİYORUZ”
Betül Aytek tarafından yapılan açıklamada, ‘Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyoruz’ denildi. Ülkemizde her gün beş kadının öldürüldüğüne, erkekleri koruyan muhafazakar, erkek egemen zihniyet ve bunu destekleyen yasaların varlığının, kadına yönelik şiddeti ve cinsel suçları teşvik ettiğine, 4+4+4 eğitim sistemiyle eve kapatılan kız çocuklarının eğitim haklarının ellerinden alındığına dikkat çekilen açıklamada, ‘ Namus bekçiliğine soyunan Başbakan, devlet kaynaklı erkek şiddeti ile katledilen, göz altında taciz ve tecavüze uğrayan, erkek yargı ile failleri ödüllendirilen kadın cinayetlerinin hesabını soracağına, yeni kadın cinayetlerini teşvik eden sözler sarf ediyor’ denildi. "Çocuk Gelinler" ana temalı sokak sergisinin de eşlik ettiği isyan, kadın cinayetlerinin son bulması için acil önlemler alınması talep edilerek son buldu.
 
Nilgün KAYA
Bookmark and Share
 

PDF indir

 

 

issuu Dergi

30/05/2020 Gün Ortalama:1792  Bugün161 ziyaret var  Sitede 4 Kişi var  IP:3.231.220.225