Türkçe

AKP Ayvalık’ın tabiatını bozacak!

1194 kez bakılmış
29 Ekim 2013
22:39
Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Balıkesir Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan revizyon çalışması, parkın enerji, turizm ve madencilik faaliyetlerine açılmasının hedeflenmesi nedeniyle tepki uyandırıyor.
Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan revizyon çalışması yaşam savunucularını ayağa kaldırdı. 20 ada ile anakaradan bir bölümünün yanı sıra kıyı alanlarıyla birlikte yaklaşık 18 bin hektarlık alanı kapsayan ve 1995 yılında koruma altına alınan tabiat parkının enerji, turizm ve madencilik faaliyetlerine açılacağını öne süren Ayvalık Tabiat Platformu, Türkiye’de zaten çok az sayıda bulunan koruma alanlarının sipariş planlarla tamamen yok edilmek istendiğini açıkladı.
 
Ayvalık'ın gözbebeğine rantçılar göz dikti
Ayvalık Tabiat Platformu’nca yapılan açıklamada, içerisinde farklı ekosistemler barındıran alanın çoğu endemik olan bitki ve balık türleriyle korunması gereken çok özel bir alan olduğuna işaret edilerek, “Akdeniz’de sadece iki yerde bulunan kızıl mercanlar parkımız içerisinde yer almaktadır. Kuzey Ege'nin bu nadide parçası hem doğal güzellikleri hem de bozulmamış özellikleri ile uzun zamandan beri çeşitli sermaye gruplarının gözde rant alanlarına dönüşmüş durumdadır” ifadelerine yer verildi.
 
Tabiat Parkına yönelik olarak, rüzgâr elektrik santralleri (RES), madencilik, otel ve çeşitli turizm faaliyetleriyle konut ve kooperatif amaçlı çok sayıda sermaye grubunun girişimlerinin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ayvalık Tabiat Platformu olarak 2009 yılından beri Parkımızı korumak için mücadele ediyoruz. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 2004 yılı planları, 2009 yılında revize edilerek sermaye gruplarının hizmetine açılmak istendi. Buna karşı Danıştay nezdinde çok sayıda dava açarak mücadelemizi yargıya taşıdık. Ayvalık halkının ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ile 10 bin TL'yi aşan yargı ve bilirkişi ücretini toplayarak mahkemeye gönderdik. Çeşitli kampanyalarla sesimizi duyurmaya çalıştık ve birlikte mücadele ederek başardık” denildi.
 
Dava sürerken aynı plan yeniden gündeme geldi
Danıştay 6. Dairesi’nin platformun davasını haklı bulduğunu ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temyiz etmesi nedeniyle davanın sonucunun beklendiği anımsatılan açıklamada, “henüz Danıştay tarafından lehimize verilen karara ilişkin dava sonuçlanmadan tekrar aynı içerikte bir plan yapılarak Ayvalık Adaları Tabiat Parkı planlarının revize edilmesi öncelikle hukuka aykırıdır. Danıştay'ın iptal ettiği hükümlerin yeni plana tekrar konması, bu da yetmiyormuş gibi planda RES’lere ilişkin özel hüküm konması ise planın kimin talepleri ile yenilendiğinin habercisidir” görüşüne yer verildi.
 
Cunda'nın kuzeyi RES'lere ayrıldı
Revizyon planının, AKP eli ile gerçekleştirildiği iddia edilen açıklamada, siparişi verenlerin ise tabiat parkımızı talan etmek isteyen bir avuç sermaye grubu olduğu öne sürülerek şu görüşlere yer verildi: “Müze olması gereken yapılara ‘fonksiyon yükleme’ maddesinin geri getirilmesi ile kişilere ait arazilerin yasal zorunluluk olarak kamulaştırılması maddesi varken tam tersi olarak park içinde kamuya ait arazilere ‘satış ve kiralama maddeleri’ konması, bu alanların nasıl kullanılacağına ilişkin yeni hükümler getirilmesi, mutlak koruma alanlarının ortadan kaldırılması, kamuya ait alanların özellikle seçilmiş bir bölümüne özel mülk ve tarım arazileri için konmuş kriterlerin aynısının uygulanması, kamu arazileri başta olmak üzere, Parkın neredeyse tamamındaki koruma kalkanının isim değişiklikleri adı altında zayıflatılması, Cunda'nın kuzey bölümünde RES için ayrıldığı söylenen alanların (Pateriça ile Maden Boğazı arası) ‘Mutlak Koruma Statüsü’nden çıkartılması gibi kimi hükümler göstermektedir ki yeni plan da sipariş bir plandır.
 
'Koruma duvarlarını kaldıranlar yaşam düşmanıdır'
Halkın tabiat parkı içindeki yürüyüş yollarını kısıtlayan ve kimi yürüyüş yolları Ay Işığı Manastırı'na çıkıyor diye o yürüyüş yolunu kaldıran anlayış, sermayeye gösterdiği özeni parkın gerçek sahibi olan halk için göstermemiştir. Parkın koruma duvarlarını kaldırmak isteyenler doğa ve yaşam düşmanıdırlar. Ülkemizde zaten çok az olan özel koruma alanları bu tür sipariş planlarla tamamen yok edilmek istenmektedir.
 
'Tabiat parkımızı vermeyeceğiz'
Bizler bu ‘Revizyon Planının’ arkasındaki gerçeği biliyoruz. Daha önce başaramadılar, yine başaramayacaklar. Ayvalık halkı olarak Tabiat Parkımıza sahip çıkacağız. Gerekirse yargı yolu dâhil olmak üzere, her türlü eylemle karşı koyacağız. Dün tabiat parkımızı vermedik, bugün yine vermeyeceğiz. Ayvalık Tabiat Platformu olarak başta Belediyeler olmak üzere tüm halkımızı ve sivil toplum örgütlerini Tabiat Parkına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
 
Yusuf Yavuz 29 Ekim 2013 
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün58 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157