Türkçe

“DİNOZORLARLA MEMELİLER AMCA ÇOCUKLARI”

1369 kez bakılmış
29 Ekim 2013
11:06
DüşünBil DergisiAyvalık İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Evrim konulu panel düzenledi. 26 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen panelde, Canlılığın ve insanlığın evrimi ile Ruhsallığın evrimsel kökeni üzerine detaylı bilgi verildi
Saat 13.00’te başlayan panelin ilk konuşmacısı Ege Üniversitesi Tabiat Daire Müzesi’nden Palentolog Dr. Serdar Mayda oldu. Canlılığın Evrimi üzerine sunum yapan Dr. Mayda, 4,5 Milyar Yıl Önceden Günümüze canlıların geçirdiği tüm süreçleri, dünyadaki iklim koşullarına bağlı olarak yaşanan değişimleri anlattı. Anadolu’da yapılan araştırmalar ve buluntulara da yer verdiği konuşmasına Dr. Mayda, Jura Dönemi denilen dönemin Anadolu’da yaygın olduğunu ve Türkiye’de de dinozorların yaşadığının bulunan dinozor dişleri ile kanıtlandığını söyledi. 
“ASTROİD DİNOZORLARI YOK ETTİ, 1.5 MİLYON KM KAREYE YAYILAN LAVLAR ÇOK SAYIDA CANLIYI EKİLEDİ”
Kastamonu’da dev deniz canlısı fosilinin bulunduğunu ve Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğinde koruma altına alındığını kaydeden Mayda, dünyaya çarpan 10 km çapındaki astroidin 180 km çağında krater oluşturduğunu ve nükleer kışa neden olduğu için dinozorlar devrini kapadığını söyledi. Bundan sonra dünyada birkaç milyon sene hareketlilik olmadığını, dünyada canlı yaşamının Hindistan’da Deccan bölgesindeki volkanizmadan da çok etkilendiğini, bu volkanizmanın lavlarının 1.5 milyon km kareye yayıldığını ifade etti. 
“BALİNALAR 20 MİLYON YIL ÖNCE KURT BENZERİ BİR CANLIYDI”
Dünya coğrafyasının günümüzden 65 milyon yıl önce yavaş yavaş şekillenmeye başladığını kaydeden Mayda, 50 milyon yıl önce karadan suya geçiş olayının yaşandığını bunu da balinaların yaptığını söyledi. Balinaların kurt benzeri, dört ayaklı bir canlı olduğunu kaydeden Mayda, “Balinalar 20 milyon senede ilk halinden bugünkü haline evrildi” dedi. 
“HİÇ BİR KRİZ DÜNYADA ATI YOK EDEMEMİŞ”
Atların çok enteresan bir canlı olduğunu belirten Mayda, “Çok başarılı canlılar. Doğa tarafından her sınandığında  100 üzerinden 50 alıp geçmiş ve sonrasında kendini geliştirmiş. Hiçbir kriz atı yok edememiş . her şekilde ayakta kalmış. Fosil kayıtlarının yüzde 80’i at” dedi. Anadolu’da çok büyük canlı fosillerinin Çorum ve Çankırı taraflarında bulunduğunu ifade eden Mayda, “14 milyon öncesinde şempanzelerin atasını Ankara’da bulduk. Ankara Maymunu adı verildi. Hala sergilenemedi ama demek ki Ankara bir zamanlar tropikmiş” dedi. Anadolu’nun Afrika’ya göre küçük bir ülke olmasına rağmen iklimsel farklılıkları barındırması nedeniyle çok özel bir ülke olduğunu belirten Mayda, Denizli’de bulunan fosillerle eski insanlarında Anadolu’da yaşamsal boşluklarının belge ile kapandığını açıkladı. Dinozorlarla memelilerin amca çocukları olduğunu ifade eden Mayda, kuşların da sürüngenlerle akraba olduğunu söyledi. Panelin ilerleyen bölümlerinde Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri  ‘İnsanın Evrimi’ ve Uzm. Psikolog. Hakan Kızıltan ‘Ruhsallığın Evrimsel Kökeni Üzerine’ bilgiler verdi. 
NİLGÜN KAYA
Bookmark and Share
 

27/06/2019 Gün Ortalama:263  Bugün59 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:35.175.174.157