Türkçe

Ayvalık ve Körfez Ses Verdi

1383 kez bakılmış
4 Temmuz 2013
00:22
Sivas Katliamı’nın 20. yıldönümde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde anma ve protesto seslerine Ayvalık halkı da bir ses verdi. Ayvalık Pir Sultan Abdal kültür Derdeği başkanı Vedat Tekten, Dernek girişinde bir basın açıklaması yaptı.
Saat 15.30 da Talatpaşa Caddesi'ndeki dernek girişinde bir araya gelen Ayvalıklılar, "Sivas'ı unutma unutturma", "Sivas'ta yakanlar AKP'yi kuranlar" sloganlarını attı. Sivas'ın hesabının mutlaka sorulacağını vurgulayan Tekten, Sivas’ın katillerini akladığını ve Başbakan Erdoğan’ın bu karara “Hayırlı olsun” dediğini hatırlattı.
Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesini de eleştirdi. Vedat Tekten, solcuların, Alevilerin, Kürtlerin, sosyalistlerin ve sosyal demokratların bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Tekten'nin konuşması sık sık “Tayyip istifa” sloganlarıyla kesildi. Tekten; “Sivas Katliamı'nın 20. yılı olduğunu hatırlatarak, "Bugün Sivas Katliamı'nın 20. yılı. 35 canın Madımak'ta gözü dönmüş, dinci, gerici, faşist güruh tarafından devletin gözü önünde katledilişinin 20. yılı. AİHM'nin aksi kararlarına rağmen açılan dava zaman aşımına uğratılmış, katillerimiz serbest bırakılmış, onları savunan vicdan yoksunu sözde hukukçular ise devlet tarafından mükafatlandırılmış, hatta bakan, müsteşar yapılmıştır. Davanın başlangıcı, seyri ile ilgili detay vermenin artık önemi yok. Olay insanlığın gözü önünde cereyan etmiş ve tarihe bir kara leke olarak geçmiştir. Ancak Aleviler için bu dava kapanmamıştır ve asla da kapatılmayacaktır" Dedi. 
Basın açıklaması sonrası Saat 16.30 da Ayvalık Meydanı'nda bekleyen otobüslere binilerek 500'e yakın coşkulu bir kitlenin yürüyerek giriş yaptığı Burhaniye miting alanı, “Her yer Taksim Her Yer Direniş” “Sivasın Hesabı Sorulacak” ve “Hükümet İstifa”sloganları ve alkışlar eşliğinde yapılan konuşmalarla son buldu.
Bookmark and Share
 

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün64 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184