Türkçe

Ayvalık'ta Reyhanlı protestosu

1331 kez bakılmış
14 Mayıs 2013
23:37

Ayvalık Cumhuriyet meydanı'nda saat 18.00 de toplanan siyasi parti ,demokratik kitle örgütleri ve KESK Bileşenleri Reyhanlı katliamının siyasi sorumlusu AKP Hükümeti'dir ve istifa etmelidir.” Dediler.

Basın açıklamasının Ayvalık " Emek Ve Demokrasi Güçleri" adına yapıldığının altını özenle çizen Şükrü Kaygısız ; " Reyhanlı katliamının siyasi sorumlusu AKP Hükümeti’dir. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi’nde bombalı araçlarla doğrudan halkı hedefleyen bir katliam yapıldı. Biz bu vahşeti çok iyi tanıyoruz. Halkı bombalamak kontrgerillanın eylem tarzıdır. Irak'ta, Suriye'de mezhep çatışması kışkırtmak için patlatılan araç bombalarının bir benzeridir Reyhanlı'da patlatılan. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamlarından birisi yaşandı. Acımız tarifsizdir. Yaşamını yitiren 46 insanımızın yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz. Yaralanan 51'i ağır 200 yurttaşımıza acil şifa diliyoruz.” dedi.

Kaygısız, sözlerini, “Reyhanlı katliamı, Suriye Devleti’yle ilişkilendirilerek Türkiye adım adım savaşa itiliyor. Reyhanlı'da yaşanan acı, çok daha büyük başka acıların basamağı yapılmak isteniyor.
Bizler Reyhanlı katliamını lanetliyoruz. Suriye'ye dönük savaş siyasetine ve Özgür Suriye Ordusu çetelerinin Türkiye'de eğitilmesine derhal son verilmesini istiyoruz.
Halklarımızı, demokrasi, barış ve emek güçlerini Reyhanlı katliamına ve AKP hükümetinin Suriye'ye dönük savaş kışkırtıcılığına karşı mücadeleye, sesini yükseltmeye çağırıyoruz.” Diyerek sonlandırdı.

Ayvalık ADD Başkanı, Ahmet Üzgeç okuduğu ayrı bir basın açıklamasında “Hatay Reyhanlı’da yaşanan saldırılar, ülkemizin güvenlik zafiyetini yeniden gözler önüne sermiştir. Uzun bir süredir, Suriye’deki iktidara silahlarıyla muhalefet eden teröristleri “sığınmacı” adı altında destekleyen siyasi iktidar, bölge halkında ciddi huzursuzluklar yaşanmasına neden olmuştu.” dedi.

Açıklamalar sırasında "AKP Elini Suriye'den Çek", "Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek", "Katil ABD Ortadoğu'dan Defol", "Katil ABD İşbirlikçi AKP" Sloganları atıldı.

İsmail Özkan


 

Basın Açıklamalarının tam metni.

Reyhanlı katliamının siyasi sorumlusu AKP Hükümeti’dir
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi’nde bombalı araçlarla doğrudan halkı hedefleyen bir katliam yapıldı.
Biz bu vahşeti çok iyi tanıyoruz. Halkı bombalamak kontrgerillanın eylem tarzıdır. Irak'ta, Suriye'de mezhep çatışması kışkırtmak için patlatılan araç bombalarının bir benzeridir Reyhanlı'da patlatılan.
Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamlarından birisi yaşandı. Acımız tarifsizdir. Yaşamını yitiren 46 insanımızın yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz. Yaralanan 51'i ağır 200 yurttaşımıza acil şifa diliyoruz.
Reyhanlı katliamı, AKP Hükümeti’nin Suriye politikasının bir sonucudur. Tıpkı Akçakale'ye düşen top mermileri gibi... Tıpkı Cilvegözü sınır kapısındaki patlama gibi...
Rüzgar eken, fırtına biçer. NATO güdümündeki “Özgür Suriye Ordusu”nu silahlandıran, Hatay'daki kamplarda eğiten ve Suriye'ye gönderen, yaralı ÖSO militanlarına sağlık hizmeti veren hükümet, iki yıldır Suriye'de iç savaşı kışkırtıyor. Pek çok ülkeden Türkiye'ye gelen çete elemanları ülkemizde eğitilerek Suriye'ye savaşmaya yollanıyor. Yine Rojava'da, Kürt halkının yönetimini yıpratmak için ÖSO çeteleri Türkiye güdümünde saldırılar düzenliyor.
Bugün Reyhanlı'da 46 yurttaşımızın canına mal olan bu kitle katliamı AKP'nin izlediği savaş siyasetinin bir sonucudur. Reyhanlı katliamının bütün siyasi sorumluluğu AKP Hükümeti’ne aittir.
Böyleyken, İçişleri Bakanı Güler, daha patlamanın üzerinden 7 saat geçmişken “örgüt belli, kişiler büyük oranda belli, Suriye muhalefetiyle alakası yok, olay El Muhaberat'la bağlantılı” açıklaması yapmıştır. Devlet bu açıklamayla, olaya dair her türlü yoruma ipotek koymuş, hemen ardından TV'lere yayın yasağı getirilmiştir. Yayın yasağı, katliama dair her türlü bilgi üretimine getirilmiş bir sansürdür.
Roboski katliamını, üzerinden 500 gün geçtiği halde aydınlatamayanların, Reyhanlı'da bütün bağlantıları 7 saatte “açığa çıkarmaları” manidardır! Daha yaşamını yitiren yurttaşlarımızın kimliği belli olmamışken, bombalayanların kimliğinin belirlendiği iddiası trajikomiktir. Hükümet, gerçekleri kuru ithamlarla değil, belge ve delillerle ve zaman geçirmeden ortaya koymalıdır.
Gerek bombalamanın doğrudan halkı hedeflemesi, gerekse bombalı araca bir esirin kelepçelenmiş oluşu, halk düşmanı çetelerin ve oluşumların hareket tarzını anımsatıyor.
Reyhanlı halkı patlamaların ardından sokaklara çıkarak “Erdoğan istifa” sloganlarını atmıştır. Reyhanlı katliamı, Suriye Devleti’yle ilişkilendirilerek Türkiye adım adım savaşa itiliyor. Reyhanlı'da yaşanan acı, çok daha büyük başka acıların basamağı yapılmak isteniyor.
Bizler Reyhanlı katliamını lanetliyoruz. Suriye'ye dönük savaş siyasetine ve Özgür Suriye Ordusu çetelerinin Türkiye'de eğitilmesine derhal son verilmesini istiyoruz.
Halklarımızı, demokrasi, barış ve emek güçlerini Reyhanlı katliamına ve AKP hükümetinin Suriye'ye dönük savaş kışkırtıcılığına karşı mücadeleye, sesini yükseltmeye çağırıyoruz.


                                                                                          AYVALIK EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

 

Hatay Reyhanlı’da yaşanan saldırılar, ülkemizin güvenlik zafiyetini yeniden gözler önüne sermiştir. Uzun bir süredir, Suriye’deki iktidara silahlarıyla muhalefet eden teröristleri “sığınmacı” adı altında destekleyen siyasi iktidar, bölge halkında ciddi huzursuzluklar yaşanmasına neden olmuştu.

Bu üç patlama siyasi iktidar tarafından bahane edilmiş, BM ve NATO’ya müdahale edin çağrısı yapılarak, bu yönde kamuoyu yaratılmak istenmektedir. Kendi yurttaşlarının ölümlerini göze alarak Suriye ye savaş çığırtkanlığına soyunmuşlar dır. Bomba patlatılan yerler 60 Bin Suriyeli terörist’in içinden bazılarının birkaç gün önce kavga ettikleri yerlerdir. Bu aynı zamanda Türk halkına verilen bir gözdağıdır. Çünkü özellikle bölge halkı çeşitli kereler kamplar kaldırılsın eylemi yapmışlardır.

Çok net biçimde ifade ediyoruz ki; Komşu ülkelerimizle bizleri savaşın eşiğine getiren siyasi iktidar, Reyhanlı’daki saldırıların tek sorumlusudur.

Irak’ı işgal ile başlayan süreç Arap baharıyla orta doğu yu ve kuzey Afrika yı kan ve gözyaşına boğmuş, sıra Türkiye’ye gelmiştir. Eş Başkan Reyhanlıdaki Anaların göz yaşını dindirmek için “Özgür Suriye ordusu” nu Reyhanlıdan göndermeyi düşünüyor mu acaba?

BOP Eş başkanlarına, emperyalizmin taşeronlarına elinizi Türkiye’den, Suriye’den,Kuzey Afrika dan orta doğudan çekin diyoruz!

Bu karanlık günleri halkımızla birlikte aşacağımıza inanıyor,  Reyhanlı’da ki bombalı saldırıları nefretle kınıyor, Yüce milletimize ve Reyhanlıda ki yaşayan halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

                                                                                                          ADD BAŞKANI AHMET ÜZGEÇ

Bookmark and Share

21/07/2019 Gün Ortalama:296  Bugün12 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.81.69.220