Türkçe

Ayvalık'ta iki ayrı kutlama

1452 kez bakılmış
1 Mayıs 2013
23:10

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü  Ayvalık'da iki ayrı etkinlikle kutlandı.Kutlamanın ilki; Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen, SES, BES sendikalarının ilçe temsilcilerinin öncülüğünde gerçekleşti. Saat 12.00'de Öğretmenevi önünde buluşan yaklaşık 300 kişilik grup yürüyüşü başlattı.

KESK bileşenleri tarafından koordine edilen 1 Mayıs kutlaması, Emek Partisi, ÖDP, BDP, HDP yanı sıra Ayvalık Roman Kültürünü Koruma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi de destek verdi. "Dünyanın tüm işçilerinin-emekçilerinin, kapitalist sömürü ve baskıya, emperyalist saldırganlığa, her türlü ayrımcılığa karşı kol kola, omuz omuza vererek alanlara çıktığı 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü coşkuyla selamlıyoruz" dendi.

Edremit Körfezi’nden gelen sendika temsilcilerinin de hazır bulunduğu yürüyüş sırasında ilçe merkezindeki Atatürk Caddesi trafiğe kapatıldı. KESK’li tutukluların hemen hemen her sloganda anıldığı yürüyüşte, sık sık AKP Hükümetinin aleyhine atılan sloganlarda coşku vardı.

Eğitim-Sen Ayvalık Baş temsilcisi Edibe Keleş, "Bizler gücümüzün farkındayız. Onlarda bundan korkuyorlar. Sendikal haklarımızın yok edilmek istenmesiyle, başta ifade ve düşünce özgürlüğü olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerimizin ellerimizden alınmasıyla bu korkunun büyüdüğünü görebiliyoruz. TEKEL’in yaktığı kıvılcım bugün işyerlerinde direniş mücadeleleriyle ateşe dönüştü. Korkuyorlar çünkü bugüne kadar cinsiyet ayrımcılığıyla, değersiz kıldığı emeğiyle görmezden geldiği kadınlar, elinde isyan bayrağı hakları ve özgürlükleri için sokağa çıkıyor. Kamuda, fabrika önlerinde, madenlerde işçilerin emekçilerin yaktığı ateş iktidarın, patronların elini yakıyor. Şimdi bu ateşi büyütme zamanıdır” dedi ve Bugün Ortadoğu halklarının gelecekleri ellerinden alınırken, NATO bombalarıyla küresel sermayeye daha fazla sömüreceği tahakküm alanları açılmaktadır. Ardında milyonlarca ölüm, acı ve gözyaşı bırakarak, halkların kalbinde onarılmaz yaralar açarak ilerlemektedir. AKP ise ABD’nin taşeronluğunu, NATO’nun ev sahipliğini yaparak bu kirli ve karanlık tarihte ülkemizi işbirlikçi taraf haline getirmektedir. İzin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Edibe Keleş’in ardından KESK bileşenlerinin 1 Mayıs coşkusu müzik ve halaylarla son buldu.

 

Ayvalık'taki ikinci 1 Mayıs işçi bayramı; Ayvalık Kent Konseyi, Eğitim-İş, Genel-İş, Belediye-İş, CHP, İP, DSP, ADD ve ÇYDD temsilcileri tarafından örgütlendi.

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Belediye-İş Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, CHP Balıkesir İl Genel Meclis Üyesi Fevzi Keklikçi'nin de katıldığı 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Saat 16.00'da Ayvalık Öğretmenevi'nin önünden toplanan yürüyüş kortejinde dev Türk Bayrakları ve Atatürk fotoğraflarının yer aldı. Mitingde yapılan konuşmalarda sık sık hükümetin barış süreci politikaları eleştildi.

Mitingde konuşan Belediye-İş Ayvalık Temsilciliği üyesi Makbule Ünver, “1 Mayıs’ta tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlıklara karşı hep birlikte seslerini yükseltiyorlar.” dedi.

Makbule Ünver yaptığı konuşmada, “Biz Sadece çalışanların hakları ve özgürlükleri için değil, işsizliği önleyici politikaların yaşama geçirilmesini, sendikaların örgütlü yapılarının güçlendirilmesi ve sendikalaşmasının önündeki engellerinin kaldırılmasını, anayasa ve çalışma yasalarının emeğin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan bir şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“1 Mayıs 2013 İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları emeğin kazanılmış haklarına yönelik yeni saldırılar gündemdedir.” diyen Eğitim-iş Ayvalık Temsilcisi Öner Bayık, “Gün, etnik ve dinsel kimliklerin öne çıkarıldığı gün değil, tıpkı 1886 yılında olduğu gibi sınıf dayanışmasının öne çıkarılacağı; sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağının dalgalandırılacağı; emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür. Bu amaçla; Emek ve Cumhuriyet karşıtı anayasaya hayır demek için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değiştirilmesiyle, esnek, performansa dayalı ve güvencesiz çalışma tarzına dur demek için, 4688 sayılı kanunla yürütülen toplu sözleşme aldatmacasına karşı grevli toplu sözleşme hakkımız için, 4+4+4 yasası ile getirilen ırkçı, bölücü gerici eğitim sistemine dur demek için, Sanata ve sanatçıya yapılan baskılara son vermek için, Sözleşmeli Personel statüsü ve kölelik düzeni olan taşeron işçiliğe karşı durmak için, İş cinayetlerine hayır demek için, Özelleştirmeye dayalı talan ekonomisine son demek için, Yargının iktidar güdümünden kurtarılıp bağımsız olması için, Emperyalizm ve işbirlikçilerinin sözde “çözüm süreci” adıyla yürüttüğü, ülkemizi parçalama projesine dur demek için, Ülkemizin komşu bölge ülkelerine karşı savaşa sürülmesine dur demek için alanlardayız. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç ise konuşmasında; “İşçi ve emekçilerin tüm dünyada Birlik Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı, 2013 yılında emperyalizmin bölgemizde ve ülkemizde bin bir oyun oynandığı bir dönemde kutluyoruz. İnsanların sınıf kimliğini değil de feodal dönemden kalma mezhep ve etnik kimliğinin öne çıkarıldığı, bölge ve ülkemiz emekçi sınıfları için karanlık bir dönemi yaşıyoruz. Bölgemizin hassas bir dönemden geçtiği, Cumhuriyetimizin kazanımları emperyalizmin çıkarları doğrultusunda bir bir ortadan kaldırıldığı bu günlerde işçi ve emekçilere daha büyük görevler düşüyor” dedi.

Coşkulu kalabalık halaylar çekerek başladığı 1 Mayıs kutlamalarını halaylar çekerek sonlandırdı.

Berin Özkan

Bookmark and Share

26/05/2019 Gün Ortalama:296  Bugün65 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:18.234.88.196