Türkçe

Üç Ayrı Kutlama

1526 kez bakılmış
9 Mart 2013
22:43

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi'nin her yıl Ayvalık'ta ortak kutladığı; Dünya Kadınlarının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü kutlamalarında bu yıl sorun yaşandı. Çeşitli sivil toplum kuruluşu, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi ve KESK bileşenlerinin de içinde yer aldığı 8 Mart Dünya Kadınlarının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü kutlamalarına yönelik ortak çalışmalardan KESK bileşenlerinin çekilmesiyle 8 Mart, Ayvalık'ta üç farklı etkinlikle kutlandı.

İlk etkinliği düzenleyen KASAİD Kadının Sosyal Hayatını İnceleme ve Araştırma Derneği, ellerinde ‘Yüzde elli temsil hakkı uygulansın’, ‘Kadına yönelik şiddete göz yumma, sessiz kalma’ yazılı dövizlerle Cumhuriyet Meydanı’na bir basın açıklaması yaptı.

Ayvalık Kent Konseyi Kadın Meclisi ise 8 Mart cuma günü saat 12.00 de Cumhuriyet Meydanı'na çıktı. “Biz kadınlar savunduğumuz değerlerden aldığımız güç ve kararlılıkla 8 Mart’ta alanlardayız”. dendi ve etkinliği izleyen kadınlara karanfiller dağıttı.

KESK bileşenleri tarafından oluşturulan Tertip Komitesi ise, etkinliğe 8 Mart Cuma günü saat 15.00’te Öğretmen Evi önünden Cumhuriyet Meydanı'na doğru yapılan yürüyüş ile başladı. Mor balonlar, farklı dillerde rengârenk dövizler taşıyan Kadınlar, zılgıtlar çekip, zil ve davul çaldı.

Eğitim-Sen Genel Merkez Toplumsal Cinsiyet Eğitimcisi Evren Nesil Dinçer tarafından yapılan açıklamada, “Bugün New York’lu dokuma işçisi kadınların 1857’de yaktığı direniş meşalesi, eşitlik, özgürlük , adalet ve barış arayan kadınların elinde yanmaya devam ediyor. Bugün dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de kadınlar ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürüye ve şiddete karşı örgütleniyorlar ve mücadele ediyorlar.” dedi.

Eğitim Sen Ayvalık Temsilcisi Edibe Keleş, açıklamasında “güvencesiz, esnek ve taşeron çalışma bütün dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Ayvalık”ta da önce kadınları vurmaktadır, Kadına yönelik her türlü şiddete, baskıya, taciz ve tecavüze karşı haykırışlarımız Gün geçtikçe çoğalıyor, sesimizi daha gür çıkarıyoruz.” dedi.

Halaylarla sona eren ve erkeklerin de destek verdiği etkinlikte kadınlar, ‘Kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, dinsel muhafazakârlaşmaya, şiddete ve savaşa Hayır’ dedi. 

Bookmark and Share

22/05/2019 Gün Ortalama:291  Bugün88 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.234.227.202