Türkçe

Dere Yatağındaki Nikita Elektrik Geçirmedi

1795 kez bakılmış
5 Ocak 2013
23:40

Ayvalık'ta bulunan bölgenin tek elektrik dağıtım merkezini yine su bastı. Altınoluk'tan Altınova'ya kadar olan bölgeye elektrik sağlayan Ayvalık'taki trafo merkezi, 26 yıldır her selli yağmurda sular altında kalıyor. Sorunun trafonun Nikita dere yatağına yapılmasından kaynaklandığını sayfalarına taşıyan Hür Ses Gazetesi; “Ayvalık Belediyesi ekipleri, itfaiye aracı,arozöz ve çok sayıda iş makinesiyle cumartesi gece boyunca, trafo etrafında su tahliyesi yapılamasaydı körfezin büyük bölümü enerjisiz kalacaktı” Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ ise; Plan ve Bütçe Komisyonu kanun teklifi görüşülürken Ayvalık Nikita Deresi'ndeki trafonun riskini gündeme getirdi. Ve ; "Soru önergemde de belirttiğim gibi; olası bir felaket durumunda bölgedeki risk analizi yapılmış mıdır? Bölgedeki bu trafonun daha yüksek ve uygun alanlara taşınması çalışmaları başlatılmış mıdır? diyerek sorunu yeniden gündeme taşıyıp güncelleşmesini sağladı.

Biz de; büyük bir nüfus hareketine sahip olan bu bölgenin risk altında olan bir trafo merkezine bağlı olmasını Ayvalık TEİAŞ şefi Ahmet Üzgeç ile konuştuk: Türkiye Elektrik İletişim A.Ş.ye (TEİAŞ) ait Ayvalık'taki bölgenin tek dağıtım merkezinin sular altında kalması, bölgenin bütününde günlerce elektriksiz kalmasına neden olabilirdi diyerek söze başlayan TEİAŞ Şefi Ahmet Üzgeç, "İşletmeye alındığı 1986 yılından beri yanlış yer seçimi nedeni ile her yıl su baskınına uğrayan TEİAŞ Trafo merkezi gene su baskınına uğradı. Eğer su seviyesi 5 cm daha yükselmiş olsaydı Altınova'dan Altınoluk dahil körfezin büyük bölümü enerjisiz kalacaktı. İletişim, sanayi, bankacılık, hastaneler, su pompaları, fırınlar üretemeyecekleri için hayat felç olacaktı.

1986 yılında bölgenin elektrik enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan Ayvalık ve çevresine enerji veren aynı zamanda Altınoluk, Ezine, Çanakkale yönüne de enerji veren trafo merkezi yapıldığı yıldan beri yanlış yer seçimi, bölgenin kodunun düşük olması sebebi ile hemen her yıl sele maruz kalmış, bazı yıllar enerji kesintiye uğramış, sistemde arızalar meydana gelmiş 1986 yılından beri her yıl neredeyse tekrarlanmıştır. Enerjisiz kalınan sürede bölgede sıkıntı yaşanmıştır.

Sel sularına maruz kalan merkez Nikita deresi boyunca arazide bazı yerlerde DSİ çalışmalar yapmış, Karayolları iki adet köprü yaparak suyun yönünü değiştirmek istenmiş,TEİAŞ Selde yıkılmış çevre duvarlarını yeniden yapmış, Ancak suların merkeze dolmasına engel olunamamıştır.

Merkezin vadide bulunması suyun tahliyesini de güçleştirdiği gibi, Karayolu boyunca işletmeye açılan iş yerleri de suyun denize akmasını engellemekte ve birikmesine sebep olmaktadır.

Geçici çözüm ; Merkezin öncesinde Sel sularının geliş istikametindeki yolun yükseltilerek gelen suların dere yatağına akmasını sağlamak ve devamında TARİŞ yağ fabrikası arkasında bulunan menfezin büyütülüp kanalın devam ettirilerek diğer köprüyle irtibatlandırılması sınırlı yağacak yağmurlarda suyun arazideki tahliyesi sağlamış olur.

Aşırı yağmurlarda bu çalışma yeterli gelmeyecek suyun bölgeden tahliyesi belirli kod seviyesine ulaştıktan sonra gerçekleştiğinde ise istasyon çukurda kaldığından merkez su altında kalmış olacak ve kış ortasında büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Son yağmurlar birkaç saat daha devam etmiş olsa büyük sıkıntı yaşanacağı kaçınılmaz olacaktı.

Kalıcı çözüm ; Merkezin yer seçimi yıllar önce yanlış yapılmış, 26 yıldır çekilen sıkıntıların son bulması için uygun bulunan bir yere taşınması kesin çözümdür.” dedi.

4 Ocak 2013

Ayvalık/ İsmail Özkan

Bookmark and Share

26/04/2019 Gün Ortalama:244  Bugün30 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:34.228.38.35