Türkçe

Koruma Kurulu koruyor mu?

1551 kez bakılmış
6 Aralık 2012
23:59

Kültür Bakanlığı girişimi ile Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, Ayvalık Cunda Adası'ndaki restoran sahiplerini uyardı. Bursa Koruma Kurulu'nun 1/1000 ölçekli kentsel SİT Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında Cunda'daki restoran işletmelerince kullanılan “denize sıfır olan çardakları kaldırın” dedi

Koruma Kurulu'nun almış olduğu bu kararı, Ayvalık Belediyesi, işletmelere bildirimde bulunarak 15 gün süre verdi. 22 Kasım 2012 tarihinde işletmelere ulaşan bildirim 7 Aralık 2012 Cuma günü doluyor. Cunda Sahilindeki denize sıfır olan çardakların kaldırılmasına itiraz eden restoran sahipleri bir araya gelerek Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'le  bir görüşme yaptı.
 
Cunda'da Restoranların çardakları kaldırılmak isteniyor. Ancak; Cunda Adası'ndaki işletme sahipleri, Belediyenin bildirim süresine itiraz ederek, sürenin dolmasına bir gün kalmasına rağmen çardaklarını henüz kaldırmadı. İşletmecilere yıllardır söylenenler bu defa gerçek mi olacak? 
Ayvalık Belediyesi tarafından kaldırılması istenen çardaklar, özellikle son dönemlerde uygulanan içkili lokantalara getirilen yasaklarla her hangi bir ilişkisi olabilir mi? AKP iktidarının içki  uygulamalarının bu kararlarda etkisi olduğu da söyleniyor. Doğruluk payı olabilir mi? 
 
En son 2 Aralık 2012 Cumartesi günü Bursa kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen bir araya geldi. “Türközen,  Belediye proje çalışma grubunun hazırladığı iki ayrı projeyi Koruma Kurulunun onayına sunduk.” Dedi. Cunda Restoran sahipleri ise, onaylanacak proje için söz sahibi olmak istiyoruz diyerek Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'le yeniden bir araya geldi. 5 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 12.00'de gerçekleşen toplantıda “Hiç kimseyi mağdur etmek gibi bir düşüncemiz yok” diyen H. Bülent Türközen, “Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararına göre kıyı yaya bandı bırakılması amacıyla ilgili talebe yönelik olarak Belediye proje çalışma grubunun hazırladığı iki ayrı projeyi Koruma Kurulunun onayına sunduk sonucu bekliyoruz.” dedi.
“Cunda için doğru olanı birlikte tespit etmek istediklerini ilave ederek, gelin hep birlikte doğru bir adım atalım Cunda'yı güzelleştirelim diyerek kendilerinin hazırladığı projeye onay verilmesini istedi.
 
Bitmeyen Senfoni:
 Bir çok restoran sahibi tek tek söz alarak, bu baskıyı kabul etmeyeceklerini ve bu sorunun 5-6 yıldır tekrarlandığını, birileri tarafından Cunda'nın eğlence hayatı ve turizmi bitirilmek istendiğini, ancak buna müsaade etmeyeceklerini, esas olarak sorunun alkol alınan mekanların kısıtlanmak istenmesi olduğunu buna da Belediye ve restoran sahipleri olarak izin verilmemesi için gerekenin yapılmasını ve bu çardakların yıkım kararının 2013 Ekim ayına kadar ertelenmesi taleplerinde ısrarcı olduklarını ifade ettiler. Ayvalık Belediye Meclisi gündemine taşınan bu konunun çözüm yetkisinin ağırlıklı olarak, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nda olduğu ifade edildi. Bursa Koruma Kurulu ise, Ayvalık Belediyesi ile yaptığı birden çok görüşmeden sonra, bir heyetle birlikte son kez 7 Aralık 2012 Cuma günü Belediye Başkanı ile bir araya gelecek ve izlenecek yol konusunda uzlaşma aranışlarına son noktayı koyarak, öngörülen projelerden biri üzerinde kararlarını kesinleştirecekler.
6 Aralık 2012
İsmail Özkan
Bookmark and Share
 

25/03/2019 Gün Ortalama:219  Bugün59 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:18.208.211.150