Türkçe

Kadına Yönelik Şiddete Dur Dediler

1389 kez bakılmış
22 Kasım 2012
22:47

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Uluslar Arası Mücadele günü olan 25 Kasım'a yönelik etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Kadına yönelik şiddete dur demek isteyen kadınlar Ayvalıkta çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. “Kadına Yönelik Şiddete Son” diyerek sokağa çıkan kadınlar, KESK üyesi kadınların da katılımıyla Ayvalık Talatpaşa Caddesi'nde bir sergi açtılar.

Türkiye’de artış kaydeden şiddet konusuna dikkat çekmek için düzenlenen sokak sergisi açılışında “Hoşgeldin” konuşmasını yapan emekli hemşire Nejla Ayar, özet olarak şunları söyledi:
“Sevgili Arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz... 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için buradayız. Mirabel kardeşler, bundan yaklaşık 50 yıl kadar önce, 25 Kasım 1960 tarihinde faşist bir diktatörlükle yönetilen ülkeleri Dominik’te, özgürlük mücadelesi verirken öldürüldüler. Bu gün dünyada ve Türkiye'deki kadın hareketinin sembolü oldu.
1999 yılından beri 25 Kasım, kadına yönelik şiddete dikkat çekerek, farkındalık yarattığımız ve kadınlar arasında birlik, mücadele ve dayanışmayı güçlendirdiğimiz bir gün haline geldi. Aile içinde, eşitlik, hak isteyen kadınlar koca, baba, erkek kardeş şiddetine maruz kalırken, toplumsal düzlemde de hak isteyen örgütlü kadınlar devlet şiddetine maruz kalıyorlar.“
 
Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, 8 Mart 2012 tarihinde yasallaşan 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hakkında ve şiddet görenlerin başvurabilecekleri kuruluşların ve acil telefonların da belirtildiği  “Kadına Yönelik Şiddete Son” broşürünü ve “Alo 183 Şiddet Hattı” magnetlerini dağıttılar. Sergide yer alan, öldürülen kadınları simgeleyen maketler dikkat çekiciydi. Sergiyi öğretmenleriyle birlikte ziyarete gelen ilköğretim okulu öğrencilerinden oluşan kalabalık bir grubun “Kadına şiddete hayır” sloganını atmaları Ayvalıklı kadınlar tarafından alkışlanarak karşılık buldu. 22 Kasım 2012
 
Haber ve fotoğraf
Berin Özkan
Bookmark and Share
 

18/02/2019 Gün Ortalama:837  Bugün42 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:54.146.227.92