Türkçe

Ayvalık halkı tabiat parkında RES istemiyor

1489 kez bakılmış
21 Ekim 2012
21:42

Cunda Adası'ndaki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde rüzgar enerjisi santrali (RES) kurmak isteyen Balıkesir Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi Santralleri Limited Şirketi (BALRES) adlı firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ikinci kez ruhsat aldığı öğrenildi. BALRES'in 2003 yılında 24 rüzgar türbini kurmak için aldığı ruhsat, 2005'te Ayvalık Belediye Meclisi'nin itirazlarıyla geri çekilmişti.

Şirket 2010 yılında bu kez dört türbin kurmak için yeniden başvurmuş, kitle örgütlerinin birlikte hareket ettiği Belediye Meclisi, talebi bir kez daha geri çevirmişti. Şirket buna rağmen Balıkesir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'ndan aldığı “uygun görüş” ile santral kurmak için işe koyulmuştu.

BALRES'in Bakanlık'tan ikinci kez lisans alması üzerine bölge halkı yeniden mücadeleye girişti. Cunda Koruma Derneği ve Ayvalık adaları Koruma Platformu, şirketin faaliyetlerine karşı hukuki yollara başvuran Ayvalık Belediyesi ile birlikte mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladılar. Ayvalık Kent Konseyi ve Cunda Koruma Derneği RES'e karşı ayrı ayrı başlattıkları imza kampanyalarını birleştirirken, Ayvalık Adaları Koruma Platformu da eyleme dahil oldu.

İsmail Özkan- Ayvalık

soL Gazete 21 Ekim 2012

Bookmark and Share

26/05/2019 Gün Ortalama:296  Bugün89 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:3.88.156.58