Türkçe

AKP sadakasına karşı çıkan bir hemşirenin sürgün hikayesi...

1422 kez bakılmış
16 Temmuz 2012
16:04

“AKP’nin seçim önceleri verdiği kömür yardımları artık kamuya girdi. Bir devlet hastanesine iktidar partisi koltuk alıyor. Bunu yarın ne yapmamıza karar verecekleri için yapıyorlar. Buna karşı çıktım” diyen SES üyesi hemşire Birsen Seyhan, şimdi AKP’ye karşı çıktığı için sürülmüş durumda…

Ayvalık Devlet Hastanesi'ne AKP İlçe Başkanlığı tarafından alınan kanepeye "Siyaset buraya kadar uzandı" diyerek tepki gösteren ve alınan kanepelere oturmayan SES Ayvalık Temsilcisi Birsen Seyhan, 21 Aralık tarihindeki grev gerekçe gösterilerek sürgün edilirken, Star gazetesi yazarı Ahmet Kaplan İlçe Başkanına sahip çıkan hemşireye saldıran bir yazı kaleme aldı. Hem bu yazıyı hem de yaşadığı baskıları Birsen Seyhan ile konuştuk.

Haksız uygulamalarla karşı karşıyayım
Yaşadığı sürgün olayının oldukça haksız olduğunu belirten Birsen Seyhan, “Sürgündeyim ancak hukuki süreci başlatmış durumdayım. Yüzde 90 ihtimalle görev yerime döneceğimi düşünüyorum. Tüm ülkede binlerce kamu emekçisinin iş bıraktığı 21 Aralık’ta 'iş bıraktığım gerekçe gösterilerek' sürgün edildim” dedi.

Üstelik bu süreçte yaşadığı tek haksız durumun bu olmadığını belirten Seyhan, grev çağrısı ile açtıkları stanta saldırı olduğunu, gözaltına alındıklarını ancak savcı tarafından haklı bulunarak serbest bırakıldıklarını söyledi.

“Asıl neden AKP”
Aldığı sürgün cezasının ve yaşadığı saldırıların asıl nedeninin 21 Aralık grevi olmadığını, grev kararı gerekçesiyle sadece kendisinin uzaklaştırıldığını belirten Seyhan, gerçek nedenin AKP Ayvalık İlçe Başkanı ile yaşadıkları sorun olduğunu dile getirdi.

Ayvalık Devlet Hastanesi Cerrahi Servisi’nin hemşire odasına, AKP ilçe başkanı tarafından iki kanepe ve bir dolap alınması olayını anlatan Seyhan şöyle konuştu:

“SES’in 14 Mart tarihinde almış olduğu ‘Tıp Bayramı’nı kutlamıyoruz AKP’ye yürüyoruz’ eylemi dolayısıyla AKP İlçe Binasına bir yürüyüş düzenledik. AKP’nin Ayvalık Kadın Kolları Başkanı da bizimle aynı hastanede çalışıyor. O gün yaptığımız eylem Kadın Kolları Başkanı tarafından kurulan ses sistemi ile provoke edildi. Ertesi gün hastaneye gittiğimizde alınan kanepeleri gördük. Neymiş, AKP İlçe Başkanının ölmüşleri için yaptığı bir yardımmış ve siyasi bir amacı yokmuş. Ben de bu durumu protesto ettim ve o odayı kullanmadım. Her şey de bundan sonra başladı.”

Odaya eski koltuk gelince Başhekimlikten tehdit geldi
Odayı kullanmama eylemi sonrası kimi hemşire arkadaşlarının dayanışma göstererek odadaki bir kanepeyi çıkararak eski kanepeyi geri getirdiğini belirten Seyhan, ancak bu durumu gören AKP Kadın Kolları Başkanının, Başhekimi de işin içine katarak başlattığı süreç sonunda kanepenin tekrar odaya konulduğunu söylendi.

“Öyle ki başhekimlik AKP’nin getirdiği koltukların çıkartılması durumunda odaya hiçbir biçimde başka bir kanepe konulmayacağını söyledi” diyen Seyhan, “Yaşanan bu durumun ardından 'Ayvalık Devlet Hastanesini, AKP İlçe Başkanı mı yönetiyor' şeklinde bir açıklama yaptık ve bu açıklamanın ardından AKP Ayvalık İlçe Başkanı beni hedef aldı” diyerek yaşanan süreci anlattı.

“AKP’li gelse zehirlermişim”
AKP Ayvalık İlçe Başkanı’nın kendisini “AKP’li birisi gelse zehirler” diyerek suçladığını vurgulayan Seyhan, bu süreçte kendisine karşı oluşturulan kampanyanın 21 Aralık grevi gerekçe gösterilerek sürgünle sonuçlandırıldığını ifade etti.

“Dün seçimlerde verilen kömür bugün kamuya kanepe olarak girdi”
Star gazetesinden Ahmet Kaplan’ın kendisini “tedaviye ihtiyacı olan hasta”, “insani yardımı kabul etmeyen ideolojik fanatik” olarak tanımlayan yazısını da değerlendiren Seyhan şöyle konuştu:

AKP’nin seçim önceleri verdiği kömür, buzdolabı yardımları artık kamuya girdi. Bir devlet hastanesine iktidar partisi koltuk alıyor. Bunu yarın ne yapmamıza karar verecekleri için yapıyorlar. Buna karşı çıktım. Bununla ilgili yapılan eleştirilerin amacı çok açık. Hükümet ne derse o olsun. Ona karşı açıklama yapılmasın. Bu duruma tepki göstermek elbette görevimiz. Bugün bu kanepeyi verenler yarın ne yapmamız gerektiğine de karar vermek isteyecek.

(soL – Haber Merkezi)

Bookmark and Share

20/05/2019 Gün Ortalama:308  Bugün66 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.87.147.184