Türkçe

SÜRGÜN PROTESTO EDİLDİ

1903 kez bakılmış
22 Haziran 2012
14:11

Ayvalık Devlet Hastahanesi' ne AKP Ayvalık İlçe Örgütü tarafından eşya alınmasını protesto eden hastane çalışanlarına yönelik sürgün ve maaş kesme cezaları verildi.

SES Balıkesir Örgütlenme Sekreteri Birsen Seyhan Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İvrindi'ye sürüldü. SES üyesi dört sağlık personeline ise birer aylık para kesme cezası geldi.

Sürgün ve cezalar Ayvalık Devlet hastahanesi önünde protesto edildi. 21 Haziran Perşembe günü saat 12.30 da hastahane girişinde bir basın açıklaması yapılarak cezaların durdurulması istendi. SES Balıkesir Şube Başkanı Erdinç Karapınar, “ Kendisine muhalif her sesi, her düşünceyi bastırmak isteyen, sendikamıza ve üyelerimize yönelik idari ve siyasi baskı politikalarını yoğunlaştıran AKP'nin bu tutumuna karşı çıkanlara, seslerini yükseltmek isteyenlere uygulanan bu anti-demokratik tutum kabul edilemez” dedi.

 

Yaklaşık olarak 250 kişinin katıldığı basın açıklamasına, SES Burhaniye temsilcisi ve Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneği temsilcisinin yanı sıra , ÖDP, EMEP, TKP, CHP kadın kolları, Eğitim-Sen Ayvalık temsilciliği ve GÜMÇED temsilcisi de destek verdi.

 

Dokunanın yandığı, gazetecilerin gazetecilik, avukatların avukatlık, sendikacıların sendikacılık yaptıkları için tutuklandıkları, Türk Hava Yollarında çalışan 305 işçinin grev yasağına karşı sendikal haklarını kullandıkları için işten atıldıkları bir AKP iktidarı ile karşı karşıyayız.

 

Üye ve yöneticilerimize yönelik saldırılar karşısında SES olarak daha örgütlü ve daha güçlü bir sendikal mücadele ile bu uygulamaların karşısında duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın diyen Erdinç Karapınar, “ Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü bu kararı ile açıkça suç işlemiştir. Bu er geç ortaya çıkacaktır. Yönetici ve üyelerimize yönelik baskı, sürgün ve cezalandırma uygulamalarından derhal vazgeçilmeli ve sürgün edilen Şube yöneticimiz Birsen Seyhan'ın sürgün kararı geri alınmalıdır. SES üyelerine verilen aylık kesme, uyarı ve kınama cezaları bütün sonuçları ile birlikte derhal kaldırılmalıdır.

 

Basın açıklaması ile birlikte İmza kampanyası başlatıldı. Oluşturulan bir komisyon tarafından Sağlık Bakanlığı'na gönderilmek üzere aynı gün imza toplama işlemi başlatıldı.
Sürgün edilen Birsen Seyhan için Hukuki süreç başlatıldı.

 

Berin Özkan

22 Haziran 2012

Bookmark and Share

24/05/2019 Gün Ortalama:292  Bugün100 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.208.22.127