Türkçe

HER YER GREV HER YER DİRENİŞ...

1454 kez bakılmış
23 Mayıs 2012
22:47

Kamu emekçileri grevde. Ülke genelinde trenler çalışmıyor, doktorlar hasta bakmıyor, öğretmenler ders vermiyor; Yüzde 3 zamma karşı memurlar bir gün hizmet vermeyecek.

Sabah saatlerinde "Bu iş yerinde grev var" pankartları her yere asılmaya başladı. KESK'e bağlı Ayvalık kamu çalışanları da grev de. Toplu sözleşmelerde hükumetin teklif ettiği düşük zammı kabul etmeyen memurlar bir günlük iş bıraktı.

Saat 12.00 de Ayvalık Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen KESK bileşenlerine Eğitim -SEN Temsilcisi Edibe Keleş seslendi:

"Bugün kamu emekçileri olarak bizimle dalga geçenlere, 2012’nin Türkiye’sinde bizi hala kapı kulu olarak görenlere en iyi cevabı vermek için grev hakkımızı kullanıyoruz.

Grev hakkınız” yok tehditlerini boşa çıkaran yüz binlerce kamu emekçisi bugün tüm Türkiye’de hayatı durdurmuş durumda.

İşte sendikaları, kamu emekçilerini yok sayan bu sistemde başlatılan görüşmelerde hükumet dalga geçercesine 4,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye 2012 yılı için önce %3+3, 2013 yılı için %2+3 maaş zammı teklif etmiştir.

Milyonlarca insanla dalga geçen teklifini “bütçe olanakları bu kadar, mali disiplini bozamayız” diyerek savunan hükumetin ileri sürdüğü hiçbir gerekçe kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Toplu sözleşme görüşmeleri göstermiştir ki, ortada sadece sınıfsal bir tercih vardır.

Hükumet tercihini kamu emekçilerinden, emeklilerden yana değil, bugüne kadar olduğu gibi sermayeden yana kullanmıştır. Son teşvik paketinde patronlara bir seferde 3 milyar TL teşvik paketi açıklanması bunun ispatıdır. İşsizlik sigortası fonundaki paraların patronlara aktarılması bunun ispatıdır. AKP hükumeti, her zaman olduğu gibi, patronlara gelince “bonkör”, kamu emekçilerine gelince “cimri” olmayı sürdürmektedir.

Çekin artık elinizi ekmeğimizden, aşımızdan” diyen milyonlar, önlerindeki her engeli kararlılıkla aşmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar ortaya koyduğu mücadele ile milyonların taleplerini ve beklentilerini kararlılıkla savunan KESK, bu onurlu mücadelede yerini almaya hazırdır.

Kamu emekçilerinin taleplerini ve iradelerini yok sayan, geleceğini ipotek altına almaya çalışanların oyununu bozmaya kararlıdır.

Tüm emekçileri, işçileri, halkımızı, yoksulluğun, sefaletin, baskıların karanlık dünyasına karşı mücadele içinde birleşmeye ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz."diyerek sözlerine son verdi.

Berin Özkan

Bookmark and Share

22/05/2019 Gün Ortalama:291  Bugün88 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:54.234.227.202