TürkçePDF indir

 

 

issuu DergiAnlıyor ve anıyoruz

718 kez bakılmış
25 Kasým 2019
00:00

Berin Akkaya-Özkan; Daha 62 yaşında amansız bir hastalığa yenik düştü. Berin'i ölümünün birinci yılında mezarı başında dost ve yoldaşlarıyla birlikte andık. TİP üyesi Berin Özkan, vefatının yıl dönümünde yoldaşları tarafından anılacak TİP İstanbul İl Örgütü, geçen sene hayatını kaybeden TİP üyesi Berin Özkan'ı anmak üzere 24 Kasım'da Paşabahçe Meydanı'nda bir araya gelecek. https://ilerihaber.org/icerik/tip-uyesi-berin-ozkan-vefatinin-yil-donumunde-yoldaslari-tarafindan-anilacak-106587.html

TİP üyesi Berin Özkan ölümünün 1'inci yılında anıldı:

TİP İstanbul İl Örgütü, geçen sene hayatını kaybeden TİP üyesi Berin Özkan'ı ölümünün 1'inci yılında mezarı başında andı. TİP üyelerinin katıldığı anma töreninde TİP Beykoz İlçe Örgütü'nden Yavuz Yılmaz ile mücadele arkadaşları Uğur Özdemir ve Abdullah Özdemir konuşma yaptı.

Yavuz Yılmaz hayatını kaybeden Berin Özkan için, "Berin'in en önemli özelliği, bugün yakıcılığını çok daha fazla hissettiğimiz paylaşmacı, dayanışmacı ruhuydu, kendisi özverili ve fedakardı. Sosyalizm mücadelesinde en zor şartlar altında her zaman yer aldı. 12 Eylül dönemi ve sonrasında, kendisi Deniz Kuvvetleri'nde sivil memurken bile, en özverili biçimde mücadeleye katkı koydu. Devlet memuru olmasına rağmen partili mücadeleyi aksatmadı, her zaman örgütlü mücadeleye inandı, örgütlü mücadelede yer aldı.

Eşi İsmail Özkan'ın ve bizim en büyük şansımız Berin Özkan'ı tanımaktı. Berin Özkan'ı unutmayacağız, ona sözümüz var, son nefesimize kadar sosyalizm mücadelesini gerçekleştirmek için mücadele edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Yaşasın devrim ve sosyalizm" ifadelerini kullandı. Anma sonrası Berin için bir sine vizyon gösterimi yapıldı ve yakın dostlarıyla anısı için dostları kadeh kaldırıldı.

Geçen yıl İstanbul'un Beykoz ilçesinde hayatını kaybeden Özkan, vefatından önceki bir yıl boyunca kanserle mücadele ediyordu. Sosyalizm mücadelesi boyunca 2. TİP, Sosyalist Türkiye Partisi (STP), Sosyalist İktidar Partisi'nde yer alan ve hayatını kaybettiği dönemde de Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Özkan, yaşamını yitirdiğinde 62 yaşındaydı.

https://ilerihaber.org/icerik/tip-uyesi-berin-ozkan-olumunun-1inci-yilinda-anildi-106626.html

Berin Akkaya- Özkan Kimdir.

Hayatını işçilerin emekçilerin eşitlik özgürlük ve sömürüsüz bir dünyanın kurulmasına adamış bir komünistti Berin Özkan. Bu kavganın örgütlü bir mücadele bilinciyle yaşamını buna göre planlayan yiğit bir yoldaşımızdı. Berrin, aynı zamanda iyi bir anne, iyi bir eşti. Dostluğuyla dayanışmacı, özverili, mücadeleci kimliği ile ülkede iz bırakan bir komünisti.

Sosyalizm kavgasına bağlılığını, elinde tuttuğu bayrağı genç kuşaklara bırakarak yaşamını tamamladı.

Yıldızlar yoldaşı olsun.

Partimiz kurucularından İsmail Özkan'ın eşi olan Berin Akkaya -Özkan 29 Mart 1956 yılında Paşabahçe emekçi mahallesinde dünyaya gelen dört kardeşten ikincisidir. Marmara üniversitesi yıllarında Türkiye İşçi Partisi ile ilişkilenerek 1975 yılında kurulan ikinci TİP'in Beykoz İlçesi üyesi olur. Seksenler sonrası yükselen mücadelede sosyalist girişimlerin içinde yer alır. Sosyalist Türkiye Partisi (STP) ve Sosyalist İktidar Partisi'nde yer alır. Beykoz'da bölgesel bir gazete olarak çıkan Cam-köy Gazetesi'ne emek koyar. “http://ekenek.gen.tr/ ” adıyla yayınlanmakta olan sitenin kurucularındandır. Ayvalıkta 1999-2001 yıllarında Halkevi yönetimine yer alır ve Halkevi'nin çıkardığı Şiirce dergisinin yazı işleri sorumluluğunu üstlenir. Siyasi parti, aydın ve bireylerin bir araya geldiği 2014 yıllarında siyasal mücadelenin geliştirilmesi büyütülmesi için yola çıkan Haziran Hareketi ile birlikte olan Berin; 2018 yılında yeniden kurulan Türkiye İşçi Partisi'nde yer alarak mücadelesine devam etmiş olan bir komünisttir.

Sevgiyle anıyoruz.

Türkiye İşçi Partisi Beykoz İlçe Yönetimi

Bookmark and Share

 

 

 

 

 

 

 


22/01/2021 Gün Ortalama:981  Bugün144 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:18.204.42.98