Türkçe

'Gezi ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır'

264 kez bakılmış
3 Aralık 2018
17:40
AKP'nin yeniden saldırdığı Gezi Direnişi ve başlatılan soruşturma dalgasına yönelik Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı. İfadeye çağrılanlar arasında üyeleri de bulunan Taksim Dayanışması "Gezi'nin şefi ve finansörü yoktur" dedi.
AKP'nin Gezi Direnişinden suç yaratma çabaları ve yeniden başlattığı soruşturma dalgasına yönelik Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı.
 
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde düzenlenen açıklamayı Taksim Dayanışması adına, kendisi de soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Mücella Yapıcı okudu. “Gezi ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve en onurlu sayfasıdır” denilen açıklamada iktidarın hukuk tanımayan uygulamalarının mayıs ayı sonunda amansız bir şiddete dönüştüğü hatırlatıldı.
 
'GEZİ YARGILANAMAZ, HAKKINDA ŞAİBE DAHİ YARATILAMAZ'
 
Açıklamada özgürlük ve demokrasi talepleriyle ülkenin dört bir yanında eylemlerin başladığının hatırlatılırken, eylemin ilk günden beri karalanmaya, hak taleplerinin suç unsuru gibi gösterilmeye ve gerçekliğin çarpıtılmaya çalışıldığına dikkat çekildi.
 
Gezi direnişinin yargılanamayacağı, hakkında şaibe dahi yaratılamayacağı vurgulandı. Gezi dönemi alınan kararların açık şekilde tartışmalarla alındığının hatırlatılan açıklamada, "Gezi'nin şefi yoktur" denildi ve "içeride veya dışarıda finansörü" olmadığı kaydedildi. Bu süreçte onlarca kişinin gözünü kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı, katledilenlerin faillerininse korunduğuna dikkat çekilen açıklamada yargılanması gerekenlerin ölüm ve yaralanmalara neden olanlar olduğu ifade edildi. Haklı talepler karşısında düşman yaratma, suç icat etme ve "darbe ve terör örgütü" çıkarma girişimlerine tepki gösterilerek ilk günkü taleplerinin arkasında oldukları belirtildi.
 
'GEZİ TEK ADAM REJİMİNE KARŞI EN BÜYÜK İTİRAZDIR'
 
Açıklamanın okunmasının ardından Taksim Dayanışması bileşenlerinin temsilcileri de konuştu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Gezi direnişinde yaşamını yitiren 8 yurttaşı anarak sözlerine başladı.
 
Çerkezoğlu, “Gezi bu ülkedeki tek adam rejimine karşı en büyük ilk itirazdır. Gezi işçidir, emekçidir. Gezi gençliktir, asla yenilmeyecek kadar da kadındır. Gezi bu ülkenin halkıdır. Gezi’ye suç ve suçlu elbisesi giydirmenin, terörize etmenin toplumda hiçbir karşılığı yoktur. Bu ülkenin emekçileri olarak mücadele tarihimizde Gezi’ye sahip çıkıyoruz" diye konuştu. 
 
'ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇTİ AMA SİYASİ İKTİDARIN GEZİ KABUSU BİTMEDİ'
 
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “Tek adam rejimi suç üretmeye çalışıyor, üzerinden 5 buçuk yıl geçmesine rağmen. Bu mantığın boş olduğunu, buradan hiçbir şey çıkmayacağını açıkça bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. Bozgeyik, yaklaşan yerel seçimler ve kriz nedeniyle demokratik haklarını kullananlar hakkında geçmişe dönük taramalar yapılarak böylesi adımlar atıldığını ifade etti. O dönem aldıkları 2 günlük grev kararının arkasında olduklarını vurgulayan Bozgeyik, “O gün ne söylediysek, bugün de onları söylüyoruz. Asla geri adım atmayacağız. Gezi'de yitirdiğimiz arkadaşlarımızı saygı ile anıyoruz" diye konuştu. 
 
TMMOB Yönetim Kurulu Emin Koramaz da “Gezi direnişin üzerinden 5 yıl geçti ama siyasi iktidarın gezi kabusu bitmedi” diyerek Gezi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir. Bizler bu direnişin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bu onurun kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Gezi onların kabusları olmaya devam etsin" ifadelerini kullandı. .
 
Bookmark and Share
 
 
İleri haber 3 Aralık 2018

23/02/2020 Gün Ortalama:2231  Bugün408 ziyaret var  Sitede 12 Kişi var  IP:3.234.245.125